W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akcję charytatywną „Paczka dla seniora”. Uczniowie przynosili paczki, które przed świętami delegacja ze szkoły zawiozła i przekazała seniorom z Domu Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej w Kielcach. Pensjonariusze, którzy otrzymali upominki od uczniów byli bardzo wdzięczni,
a samo przedsięwzięcie dostarczyło im wiele radości oraz zapewniło ciepłą i świąteczną atmosferę, nie zabrakła też łez wzruszenia. Dla naszych uczniów była to lekcja współczucia, szacunku oraz niesienia pomocy ludziom samotnym i potrzebującym. Wszystkim, którzy przynieśli paczki serdecznie dziękujemy.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda, K. Jończyk.
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły z klas IV a i IV b pod opieką p. Renaty Stańczyk, p. Elżbiety Zielińskiej i p. Iwony Zając, tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. W pięknych strojach oraz cudownej scenografii, za którą odpowiedzialne były - p. Barbara Kądziela, p. Angelika Matynia i p. Emilia Pietrusiewicz, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, pasterze, królowie i aniołowie. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew pastorałek i kolęd uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów zaowocowało gromkimi brawami i poruszeniem widzów. Kolejny raz dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich zdolności oraz poznania bożonarodzeniowych tradycji. Po zakończeniu spektaklu głos zabrał zastępca Wójta Pan Jan Wieruszewski, Sekretarz Gminy Pani Marzena Dziewit, Pan Dyrektor Paweł Skowron, Pani Dyrektor Iwona Kłosek oraz ks. Proboszcz Dariusz Stańczyk, którzy podziękowali za wzruszający występ i złożyli świąteczne życzenia wszystkim zgromadzonym.
Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
a kolędowych śpiewów nie było dość!
1 grudnia 2023r. w Koneckim Centrum Kultury w Końskich odbyły się eliminacje konkursu SCENA 2023, w których wzięli udział nasi uczniowie: Karina Bors, Zuzanna Larecka oraz Krzysztof Węgrecki.
Podczas przesłuchań jury w składzie: Magdalena Paradziej, Kamila Musiał - Gola, Helena Potocka wyłoniło finalistów.
8 grudnia 2023r. odbył się koncert finałowy Przeglądu Artystycznego Scena 2023, gdzie poznaliśmy wszystkich nagrodzonych.
Nasza uczennica Karina Bors w kategorii I (7-9 lat) zajęła zaszczytne I miejsce, a Krzysztof Węgrecki otrzymał wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w dniu św. Mikołaja dostają mnóstwo prezentów, a te, które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem.
Na szczęście, w naszej szkole wszyscy uczniowie zasłużyli na prezenty, co potwierdził przybyły 7 grudnia św. Mikołaj, przynosząc ze sobą wypchany po brzegi worek z prezentami.
Za oknem tego dnia panowała typowo zimowa aura, a w salach lekcyjnych obowiązywał kolor czerwony. Od samego rana po korytarzach szkolnych przechadzali uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak najwięcej emocji i radości niecodzienny gość wzbudził u dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz u najmłodszych uczniów. Dzieci zachwycone wizytą Niebiańskiego Gościa śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo oczekiwana chwila – rozdawanie prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem.
Dnia 8 grudnia 2023 roku odbył się w I LO w Końskich finał VII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego 2023/2024 dla uczniów szkół podstawowych.
Nagrodzeni uczniowie:
Anna Prus – klasa 8a, II miejsce w VII Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego
Norbert Jańczyk – klasa 6a, wyróżnienie w VII Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego
Tymon Lisiewicz – klasa 6b, I miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego "Weihnachten"
Barbara Nowak – klasa 4a, II miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego "Weihnachten"
Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele - Katarzyna Kuleta, Izabela Szarf .
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W poniedziałek, 4 grudnia 2023 roku społeczność naszej szkoły w sposób szczególny włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Uczestniczyła w naszej szkole gościnnie młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Uczniowie przygotowali akademię, której głównym celem było przybliżenie problemów osób niepełnosprawnych, jak również podkreślenie ich praw oraz zdolności do pełnego włączenia się w życie społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne. Uczulali zebranych jak ważna jest akceptacja, tolerancja oraz niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Grupa gości zaprezentowała program artystyczny nawiązujący do zbliżających się Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo ważnym elementem spotkania była wspólna zabawa. Młodzież integrowała się poprzez wspólne układanie konstrukcji z kloców Lego oraz rozgrywając między sobą partie warcabów i szachów. Ze swojej strony obiecujemy wszystko, aby utrzymać kontakt i rozwijać rozpoczętą przyjaźń. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas.
Koniec listopada to czas zabaw andrzejkowych, z tej okazji 24 listopada w budynku na Szkolnej, a 30 listopada w szkole na Żuka odbyły się Andrzejki. Uczniowi młodsi i starsi pod nadzorem wychowawców uczestniczyli w zabawach tanecznych do największych przebojów muzycznych. Dla podtrzymania tradycji dla dzieci zostały przygotowane wróżby andrzejkowe, których celem miało być przewidywanie ich przyszłości. Uczniowie świetnie się bawili i chętnie uczestniczyli we wszystkich zabawach. Andrzejki zostały zorganizowane przez wychowawców i samorząd szkolny, zaś wróżby przygotowała pani bibliotekarka z pomocą uczennic z klas czwartych.
Ogłoszenie o II naborze znajduje się pod linkiem:
Dnia 24.11.2023r. uczniowie klas pierwszych, obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie, bardzo duże, brązowe, zielone i wiele innych. Każdy był piękny i wyjątkowy. Pierwszaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się wspólnie przy "misiowych’’ piosenkach". Wychowawczynie klas pierwszych wraz z panią bibliotekarką przygotowały na ten dzień wiele atrakcji, między innymi: zabawy ruchowo - taneczne i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, misiowe tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek. Na zakończenie każdy uczeń mógł zrobić sobie zdjęcie w foto - budce z misiem. Ten dzień w szkole był jednym z wyjątkowych, pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.
Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tematyka tegorocznej akcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie klas 7a i 7b dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.
Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji. „PROJEKT KLIMAT” został zrealizowany na lekcjach geografii przez nauczyciela – Justynę Wołąkiewicz.
Więcej o naszym projekcie możecie dowiedzieć się pod tym adresem: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
W dniach 16.11 – 22.11.2023 r. w naszej szkole trwał Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Celem tego wydarzenia było promowanie szacunku, zrozumienia i akceptacji dla różnorodności w naszym społeczeństwie. W ramach obchodów tego tygodnia uczniowie w poszczególnych dniach mogli ubrać się w akcenty danego koloru: Czwartek – niebieski, Piątek – zielony, Poniedziałek – brązowy, Wtorek – Żółty, Środa – różowy/ czerwony. Każdego dnia w ramach dzielenia się serdecznym nastrojem uczniowie i nauczyciele okazywali sobie swoją życzliwość poprzez: Czwartek – zrobienie komuś czegoś miłego nie mówiąc mu o tym, piątek –przytrzymanie innym drzwi, poniedziałek – mówienie sobie komplementów, wtorek – powiedzeniu innym, jak bardzo go doceniamy, środa – przytulenie kogoś. W czasie tego tygodnia, 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w obu budynkach naszej szkoły. Wśród klas V – VIII został rozstrzygnięty konkurs na „Najżyczliwszą Klasę” – zaszczytne miano otrzymała klasa VIII a!
Gratulujemy:)
Był to czas, w którym próbowaliśmy budować mosty między różnicami, kultywować szacunek i celebrować unikalność każdego człowieka.
Samorząd Uczniowski
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy dzieci na całym świecie. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła 20.11.2023r. także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia wiele różnych atrakcji. Dzieci w tym dniu ubrane były na niebiesko lub miały niebieski dodatek. Przygotowano kącik tematyczny UNICEF, w którym odbył się apel z okazji obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka. Prowadzący przybliżyli uczniom najważniejsze informacje o prawach dziecka – historii ich powstania, najważniejszych dokumentach stanowiących parasol chroniący życie, zdrowie i godność najmłodszych w świetle prawa. Zgromadzona społeczność uczniowska śpiewała wspólnie piosenkę pt. „Moje prawa”. Atrakcją dla dzieci była wspólna zabawa przy piosence „Góry do góry” z niebieskimi balonami. Na zakończenie uczniowie mieli okazję złożyć podpis pod Prawami Dziecka odbijając swoją dłoń pomalowaną niebieską farbą. Organizatorami akcji były: Angelika Matynia, Monika Świeboda, Barbara Kądziela, Katarzyna Jończyk.
17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień wcześniej korytarze szkolne zostały oklejone plakatami. Wszyscy mogli sobie przypomnieć podstawowe zasady tabliczki mnożenia, ewentualnie zastanowić się co pamiętamy, a co musimy sobie jeszcze przypomnieć. W sali nr 14 został ustawiony stół egzaminacyjny, przy który zasiadła komisja (3 wcześniej wybranych uczniów). Każdy chętny mógł przystąpić do krótkiego egzaminu, po zdaniu którego można było uzyskać odznakę eksperta Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo każdy z uczniów i nauczycieli miał możliwość wylosowania swojej tabliczki szczęścia, po której rozwiązaniu ukazało się hasło na obecny dzień. Organizatorem akcji była Pani Milena Kuta.
Zakończyliśmy akcję zbierania karmy i artykułów dla podopiecznych przebywających w Schronisku dla Zwierząt w Różannie. Udało nam się zebrać 73 kg karmy suchej i 23 kg karmy mokrej dla zwierząt, wśród zebranych rzeczy znalazły się również legowiska, koce oraz zabawki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za tak aktywne zaangażowanie się w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących czworonogów. Pomysłodawcami i opiekunami przedsięwzięcia były: Katarzyna Jończyk, Barbara Kądziela, Angelika Matynia, Monika Świeboda.
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, jest najważniejszym z dni w polskiej tożsamości narodowej. Z tej okazji dnia 10 listopada w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów.
Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Poprzez wzruszający montaż muzyczno – słowny przygotowany przez uczniów klas II a, III a, III b oraz klas V-VIII, wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Uczniowie przypomnieli trudne lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Występ naszych uczniów spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony kolegów, nauczycieli jak i zaproszonych gości. Uczestnicząc w tym wydarzeniu, oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją nadal. Uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością. Wielu z nas na nowo odkryło, co wybitni poeci i kompozytorzy, tworzący dawniej i dziś, czuli, myśląc ... Ojczyzna. Akademie przygotowały Panie: Małgorzata Czarny, Grażyna Dębowska, Danuta Rudalska, Joanna Lisiewicz, Jolanta Sobczyńska i Katarzyna Kuleta.
8 listopada w naszej szkole odbył się finał Etapu powiatowego III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. W zawodach udział wzięły: Przedszkole nr 2 w Końskich, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie, Oddział Przedszkolny w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej, Przedszkole Publiczne w Stąporkowie oraz Przedszkole w Smykowie. Młodych sportowców z pięciu przedszkoli powitali Wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Kielcach Pani Paula Presman i Pan Andrzej Jakubiec. Słowa zachęty i powodzenia padły także ze strony pozostałych gości: Wójta Gminy Gowarczów Stanisława Pacochy, Sekretarz Gminy Gowarczów Pani Marzeny Dziewit, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie Pani Elwiry Sibigi oraz gospodarza olimpiady Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie Pana Pawła Skowrona.
Następnie Dyrektor Szkoły przekazał głos Głównemu Sędziemu Pani Agnieszce Kołbie, która poprowadziła dalszy ciąg zawodów.
Po rozgrzewce rozpoczęto zmagania sportowe. Dzieci rywalizowały pomiędzy sobą w następujących konkurencjach:
Po zakończeniu wszystkich konkurencji przedszkolaki udały się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.
Sędziowie po podliczeniu wszystkich punktów ogłosili ostateczne wyniki.
Wyniki Finału Etapu powiatowego III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka w Gowarczowie:
Wszystkie przedszkolaki otrzymały medale, upominki i dyplomy na pamiątkę tego wesołego i pełnego emocji wydarzenia. Pani Wizytator Paula Presman wręczyła puchar zwycięskiej drużynie.
Celem olimpiady było propagowanie zdrowego stylu życia, a także rozwój sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, rozwój ich umiejętności współpracy i działania w zespole, poznanie i przestrzeganie zasad rywalizacji sportowych, rozwijanie ich odporności emocjonalnej w sytuacji porażki lub zwycięstwa.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kwesta na rzecz Stowarzyszenia Opieki Paliatywno- Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji charytatywnej w dniu 01.11.2023 r. przy cmentarzu parafialnym w Gowarczowie. W tym roku do akcji kwestowania zgłosiło się 14 uczniów z klas VI- VIII. Łączna kwota, którą zebrali uczennice to 4.818,88 zł.
Katarzyna Jończyk
Dyrekcja szkoły informuje rodziców uczniów klas czwartych, że 15 listopada 2023 roku od godziny 17:00 można będzie odebrać darmowy laptop dla swojego dziecka. Laptopy dostarczone zostały przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu "Bezpłatny laptop dla ucznia" Informujemy jednocześnie, że odbiór laptopa wiąże się z podpisaniem umowy. Umowy zostały sporządzone na dane osobowe matek uczniów. Laptop może odebrać wiec tylko matka. W innym przypadku należy mieć stosowne upoważnienie. Przy odbiorze należy posiadać przy sobie dowód osobisty.
Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące projektu "Laptop dla ucznia"
Pytania i odpowiedzi - Rodzice.pdf
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, który obchodzony jest 2 października był inspiracją do tego, aby cały miesiąc poświęcić na edukację w tym obszarze. Przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne w klasach I – IV promujące profilaktykę przeciwdziałania przemocy. Uświadomiono uczniów jak negatywne skutki może nieść przemoc oraz jak reagować w sytuacjach kiedy stosowana jest przemoc. Podsumowaniem działań był konkurs plastyczny pod hasłem „Przemocy mówię NIE”, którego celem było eliminowanie zachowań agresywnych. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy dotyczącej przeciwdziałania przemocy.
Laureaci konkursu:
I miejsce: Jakub Pluta – klasa I b
Marcel Pluta – klasa I b
Nikodem Rudalski – klasa I b
Gabriela Jończyk – klasa I b
II miejsce: Paula Prasał – klasa II a
Milena Urban – klasa II a
III miejsce: Marcel Musiałczyk – klasa II a
Nadia Węgrecka – klasa II a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i włożony wysiłek w wykonanie prac.
Barbara Kądziela – pedagog szkolny