Menu

  • VIII Edycja #SprzątamyDlaPolski

    Uczniowie klasy VIII a wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w tegorocznej jesiennej edycji akcji #SprzątamyDlaPolski, która odbyła się w piątek, 4 października 2024 r. Uczniowie uporządkowali przestrzeń w pobliżu cmentarza, segregując znalezione śmieci do oddzielnych worków. Celem akcji było promowanie i rozwój postaw proekologicznych oraz dbania o przyszłość kolejnych pokoleń.

  • #ESSD2024 EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU

    27 września 2024 klasy I-III wzięły udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. To międzynarodowe święto ruchu, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). ESSD jest obchodzone zawsze w ostatni piątek września. Tego dnia wszyscy uczniowie klas I-III  brali udział w ciekawych konkurencjach i zabawach sportowych, integracyjnych z elementami współzawodnictwa, zabaw rozwijających reakcję na sygnał, a także szybkość i zwinność dzieci.

  • 26 września - Europejski Dzień Języków

    „Języki dla pokoju!” to tegoroczne hasło obchodów Europejskiego Dnia Języków zapoczątkowanego przez Radę Europy w 2001 roku.

    Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języków obcych włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków.

    26 września 2024 roku był wyjątkowo kolorowym dniem w naszej szkole. Na korytarzach pojawiły się roztańczone Hiszpanki, znani piłkarze Ligi Mistrzów, bohaterowie bajek, a nawet holenderski malarz Vincent van Gogh. Uczniowie pozdrawiali się w różnych językach i licznie gromadzili się przy „stolikach europejskich” pełnych pamiątek z podróży oraz smakołyków z różnych krajów Europy, miedzy innymi z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Anglii, Szwecji, Grecji, Francji, Hiszpanii, Włoch i oczywiście także z Polski, która w tym roku obchodziła 20 - tą rocznicę swojego wejścia do Unii Europejskiej.

    „Stoliki europejskie” przygotowały:

    w budynku przy ulicy Żuka - Pani Izabela Szarf,

    przy ulicy Szkolnej - Pani Alicja Dziuba i Pani Katarzyna Kuleta.

    Na lekcjach języka niemieckiego w klasach czwartych i piątych odbyły się lekcje kulturowe na temat historii obchodów Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie wysłuchali hymnu Unii Europejskiej - „Ody do radości” pochodzącej z IX symfonii Ludwika van Beethovena, a także poznali wiele ciekawostek dotyczących języków używanych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Na koniec przygotowali plakaty upamiętniające obchody tego dnia i udekorowali nimi korytarze naszej szkoły. Uczniowie klas ósmych natomiast poznali charakterystyczne potrawy pochodzące z krajów niemieckojęzycznych.

    Zainteresowanie uczniów zgromadzonymi pamiątkami z podróży po Europie było tak duże, że ich wystawa towarzyszyła nam jeszcze długo po zakończonych obchodach Europejskiego Dnia Języków.

  • Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

    26.09 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w XII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.  Celem konkursu  było nie tylko sprawdzenie znajomości języka ojczystego, ale też okazja by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i  wydarzeniach historycznych. Uczestnicy: Dębska Alicja, Jagiełło Nataniel, Kądziela Mateusz, Spocińska Kornelia – kl. IV a Kaniowska Gabrysia, Michalska Alicja – kl.V b, Mamla Julia, Stępniewska Blanka – kl. VI a Wojciechowski Ksawery kl. VI b,  Michałowska Milena, Świeboda Gabriela – kl. VII b, Nowak Kacper – kl. VIII b.

  • Spotkanie z przedstawicielami KRUS

    W dniu 20 września 2024 roku w szkole odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, którą przeprowadzili pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Końskich – Bożena Kowalska oraz Tomasz Kurcbart. Spotkanie było skierowane do uczniów klas I-III i miało na celu poszerzenie wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom, w których często uczestniczą dzieci. Prelegenci podkreślili, jak ważne jest unikanie zabawy w miejscach, gdzie pracują maszyny rolnicze, oraz zachowanie ostrożności przy obsłudze narzędzi i sprzętu rolniczego. Szczególny nacisk położono na rolę dorosłych w zapobieganiu wypadkom, a także na to, jak ważne jest edukowanie dzieci na temat potencjalnych zagrożeń w gospodarstwie. Pogadanka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, a także była cenną okazją do podniesienia świadomości w zakresie bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

  • Narodowe Czytanie 2024

    W poniedziałek, 9 września 2024 roku uczniowie klas VIII wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły uczestniczyli w 13. edycji Narodowego Czytania, którego celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbyło się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.

    Impreza zorganizowana została przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Gowarczowie. W wydarzeniu uczestniczyła Pani Barbara Panek, zastępca Burmistrza oraz Pan Sergiusz Gałwiaczek, sekretarz gminy. Gospodarz spotkania, dyrektor GCKiB w Gowarczowie, Pani Elwira Sibiga – Gärtner powitała zebranych i tytułem wstępu odczytała list Prezydenta RP, pod którego honorowym patronatem odbywa się ta ogólnopolska akcja.

    Prezydent Andrzej Duda napisał:

    „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski. Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.

    Scenę V i VI aktu III odczytali: Sergiusz Gałwiaczek – sekretarz Miasta i Gminy Gowarczów, reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie: Paweł Skowron – dyrektor, Iwona Kłosek – wicedyrektor, Emila Pietrusiewicz – nauczyciel bibliotekarza, uczniowie: Anastazja Karbownik, Kacper Nowak oraz Renata Pluta –  bibliotekarka GCKiB.

    Wydarzeniu towarzyszyły fragmenty muzyczne kompozycji Fryderyka Chopina w brawurowym wykonaniu Piotra Zaborowskiego – instruktora GCKiB oraz okazjonalna prezentacja multimedialna.

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

    Dyrekcja szkoły informuje, że rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 2 września o godzinie 8:15 mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie uczniowie z budynku przy ul. St. Żuka przejadą autobusami do szkoły. Uczniowie z budynku przy ul. Szkolnej przejdą pieszo z opiekunami. O godzinie 9:15 uczniowie spotkają się w salach gimnastycznych. Po części oficjalnej przejdą wraz z wychowawcami do swoich klas. Uczniowie w dniu 2 września będą odbierać podręczniki i ćwiczenia ze szkoły. Prosimy o zabranie plecaków lub torebek. Dowóz dnia 2 września zgodnie z grafikiem zamieszczonym poniżej. Odwozy około godziny 10:15.

    Grafik dowozów 02.09.2024.

  • Życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024

  • Podsumowanie pracy Samorządu Uczniowskiego

    Dnia 20 czerwca 2024 r. miało miejsce ostatnie w tym roku spotkanie członków Samorządu Uczniowskiego. Ale uspokajamy wszystkich - nie przestajemy działać. Na spotkaniu SU przy słodkim poczęstunku obecna była Pani wicedyrektor Iwona Kłosek, która odpowiedziała na wszystkie pytania zadane jej przez uczniów. Na zebraniu przedyskutowane zostały ważne dla uczniów kwestie, które mamy nadzieję, że pomogą ulepszyć naszą szkołę już od września.

    Samorząd Uczniowski pragnie podziękować dyrekcji, nauczycielom, uczniom, obsłudze szkoły, rodzicom za wsparcie wszystkich naszych inicjatyw i działań
    w roku szkolnym 2023/2024.

    Opiekunowie SU: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda

  • BEZPIECZNE WAKACJE

    W związku ze zbliżającymi się wakacjami naszych uczniów odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Końskich mł. asp. Monika Zamachowska oraz st. sierż. Bartłomiej Polewczyk. Tematem spotkania było przedstawienie zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz odpowiedzialność karna nieletnich. Policjanci zwrócili uwagę na konieczność zachowania ostrożności podczas górskich wędrówek, w tym odpowiedniego ubioru i wyposażenia, a także na unikanie nieoznakowanych tras. Podkreślili także zasady bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, przypominając o zakazie kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w omawianych zagadnieniach dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa w życiu codziennym w domu -  zachowania się podczas nieobecności rodziców.

    Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

                                                   Pedagog szkolny – Barbara Kądziela, Katarzyna Jończyk

  • WYCIECZKA PO ZIEMI ŚWIĘTORZYSKIEJ

    4 czerwca 2024 r. uczniowie klasy II a wybrali się na wycieczkę po ziemi świętokrzyskiej. Pierwszym etapem wycieczki było obejrzenie jednego z najstarszych pomników przyrody „Dąb Bartek” w Zagnańsku. Następnie pojechaliśmy do Oblęgorka, gdzie uczniowie zwiedzili pałacyk słynnego pisarza Henryka Sienkiewicza oraz zapoznali się z jego życiem i twórczością. Nie zabrakło też wspaniałej zabawy podczas zwiedzania Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie uczniowie wzbogacali swoją ciekawość oraz rozbudzali samodzielne myślenie. Zapoznali się z innowacyjnymi metodami popularyzacji nauki, a także aktywnego spędzania czasu z nią. Mogli również podziwiać wspaniale zlokalizowany w rezerwacie geologicznym Amfiteatr Kadzielnia. Ostatnim punktem wycieczki było  zwiedzanie barokowej świątyni: Bazyliki Katedralnej znajdującej się w centrum Kielc na „Wzgórzu Zamkowym”. Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w restauracji McDonalds.

    Nad bezpieczeństwem uczniów w trakcie wycieczki czuwała wychowawczyni D.Rudalska oraz nauczyciele A. Matynia i B. Kądziela.

  • PODSUMOWANIE AKCJI „WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE”.

    Wzorem lat poprzednich w roku szkolnym 2023/24 kontynuowaliśmy w naszej szkole akcję, która polegała na zbiórce plastikowych nakrętek. Celem akcji charytatywno- ekologicznej było wyrabianie nawyku segregacji odpadów oraz wsparcie dla potrzebującej ciągłej rehabilitacji Oliwki. Wspólnie udowodniliśmy, że pomoc drugiej osobie nie musi tak naprawdę nic kosztować. Wystarczy, że zaczniemy odkręcać i gromadzić nakrętki, które i tak zazwyczaj większość z nas wyrzuca do kosza. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w nasze działanie. To dzięki Waszej pomocy udało się zebrać aż 27 worków nakrętek.

    Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami:

    A Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda

  • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Kultura i Symbole Krajów Anglojęzycznych”

    Dnia 7 czerwca 2024 roku odbyło się wręczenie nagród  uczniom z naszej szkoły, którzy wzięli udział w Konkursie Plastycznym dla uczniów klas 7 - 8 szkół podstawowych  powiatu koneckiego pt. „Kultura i symbole krajów anglojęzycznych „  zorganizowanym przez I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. W ramach konkursu nasze uczennice wykonały prace plastyczne oraz pracę przestrzenną  -  filiżankę prosto z Anglii.

    Nagrodzeni uczniowie:

    I MIEJSCE – Aleksandra Raczyńska  (klasa VII a)

    III MIEJSCE – Zuzanna Sobczyńska  (klasa VII a)

    WYRÓŻNIENIA:  Natalia Cabaj (klasa VIII a),Julia Rymarczyk (klasa VIII a)

    Opiekun konkursu -  nauczycielka języka angielskiego  Alicja Dziuba

  • „Edukacja z wojskiem”

    5 czerwca 2024 r. uczniowie klas siódmych czynnie uczestniczyli w programie „Edukacja z wojskiem”, organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Głównym celem i założeniem spotkania było podniesienie świadomości młodzieży w temacie bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenie połączyło teorię i praktykę. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzili zajęcia w sposób bardzo ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku uczniów. Mówili też o służbie wojskowej: kryteriach dostania się do wojska, roli żołnierzy i jednostek terytorialnych. Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał certyfikat.

  • Konkurs na film: „Stop uzależnieniom. Chcę być wolny”

    Dnia 28 maja 2024 r. został rozstrzygnięty konkurs na film zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.  Uczennica naszej szkoły z klasy VIII a - Natalia Paliwoda, zajęła III miejsce w konkursie skierowanym do uczniów klas VII i VIII z terenu naszego powiatu.

                                                                                                      Serdecznie gratulujemy:)

    Pedagog szkolny Katarzyna Jończyk

  • Wieczorny Maraton Filmowy

    29 maja 2024 r.  w godz. 1800-2100 odbył  się w naszej szkole Maraton Filmowy z okazji Dnia Dziecka, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Adresatami spotkania byli uczniowie klas V - VIII. Uczestnicy spotkania obejrzeli film pt. „Siła duch”. Pozostały czas poświęcili na wspólne zabawy ruchowe, rozmowy i spożycie smacznych przekąsek. Uczniowie przynieśli ze sobą karimaty, koce, przekąski oraz dobry humor. W takim połączeniu wieczór upłynął ciekawie i przyjemnie.

    Opiekunami spotkania byli: Katarzyna Jończyk, Justyna Chmielewska,

    Iwona Habiera i Milena Kuta

  • Uroczystość nadania hymnu

    Wielkie święto gowarczowskich przedszkolaków.

    W piątek 17 maja 2024 r. odziały przedszkolne działające przy Szkole Podstawowej w Gowarczowie przy ul St. Żuka miały wspaniałą uroczystość nadania hymnu dla przedszkola w Gowarczowie. Wydarzenie oraz sam hymn zainicjowała i przygotowała Pani Dominika Wróbel, będąca w składzie grona pedagogicznego szkoły. Wszystkie grupy przedszkolne w formie specjalnie na tę okazję napisanych wierszyków zapoznały licznie zebranych zarówno ze swoimi grupami, opiekującymi się Paniami, dyrekcją oraz codzienną działalnością. Po energetycznym tańcu oraz prezentacji multimedialnej nastąpiło finałowe uroczyste odśpiewanie hymnu. Tekst hymnu nawiązuje do lokalnego dziedzictwa kulturowego naszej miejscowości oraz zachęca najmłodszych do poznawania i zdobywania świata. Wielkie słowa gratulacji dla występujących i twórczyni, ale i podziękowania za codzienną wkładaną pracę dla  nauczycieli i pracowników padły zarówno od Pani wicedyrektor Joanny Lisiewicz jak i Pani Burmistrz Joanny Dołowskiej.

  • Występ artystów z Filharmonii Narodowej

    We wtorkowy poranek,  28 maja 2024 r. gościliśmy artystów z  Filharmonii Narodowej z Warszawy. Muzycy przyjechali z programem artystycznym "Witajcie w naszej bajce" skierowanym specjalnie dla najmłodszej publiczności. Prezentowane były piosenki kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, głównie z filmu "Akademia pana Kleksa". Wystąpili: Katarzyna Andruszczyk - Gawarecka - śpiew, Daniel Feliński - śpiew (absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie), Michał Borowski - saksofon, Piotr Lusawa - fortepian. Dzieci chętnie śpiewały piosenki wspólnie z artystami i nagradzały występy gromkimi brawami.

  • Wycieczka do Warszawy

    Dnia 27  maja 2024 r. uczniowie klas Ia, Ib,  wraz z opiekunami byli na wycieczce w Warszawie. Mieli okazję zobaczyć Stadion Narodowy i przejść trasą „Piłkarskie emocje”. Weszli na punkt widokowy i obejrzeli całą panoramę stadionu. Kolejnym punktem wycieczki było warszawskie ZOO i oglądanie żyjących tam zwierząt. Następnie uczniowie przybyli na Starówkę gdzie mogli zobaczyć Zamek Królewski, pomnik Syrenki i Kolumnę Zygmunta. Trochę zmęczeni piękną, ale wyczerpującą pogodą w godzinach wieczornych wrócili do domu.

  • ROCZNICA URODZIN PATRONA NASZEJ SZKOŁY

    W czwartek 16 maja 2024 r. uczniowie i nauczyciele zebrali się by uczcić rocznicę urodzin Jana Pawła II, patrona Szkoły Podstawowej w Gowarczowie. Z tej okazji uczniowie klasy II i IV pod kierunkiem wychowawcy Danuty Rudalskiej i logopedy Angeliki Matynia przygotowali uroczysty apel, który celebrowała przypadająca 18 maja, 104 rocznica urodzin Karola Wojtyły. Na uroczystości nie zabrakło poruszających piosenek i wierszy. Słowa podziękowania i uznania do młodych wykonawców skierowały Panie – Burmistrz Joanna Dołowska oraz Wicedyrektor szkoły Iwona Kłosek.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Stanisława Żuka 3
    ul. Szkolna 52
  • (+48) 672 41 97
    (+48) 672 40 87

Galeria zdjęć