13 maja 2024 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy VI a i VI b. W czasie zajęć uczestnicy zdobyli wiedzę na temat szkodliwości używek oraz jak kształtować w sobie postawy, które chronią przed podejmowaniem zachowań ryzykownych w zakresie uzależnień od substancji psychoaktywnych. Zajęcia były przeprowadzone metodą warsztatową.
Warsztaty zostały sfinansowane z środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gowarczowie.
Z okazji Dnia Kreatywności i Innowacji w klasach V – VIII w dniach 22.04 – 26.04 został zorganizowany Kreatywny Tydzień. Celem akcji było zachęcanie uczniów i nauczycieli do pobudzania wyobraźni i rozwoju twórczego myślenia. Każdego dnia uczniowie musieli wykazać się pomysłowością i kreatywnością.
Poniedziałek – z okazji Dnia Ziemi, uczniowie przyszli w ubraniach i dodatkach ręcznie robionych lub pozyskanych z drugiej ręki. Zwyciężyła: Patrycja Grzelka, kl. V a.
Wtorek – powrót do lat 90, zwyciężyła: Karolina Chmielewska, kl. VI b.
Środa – dzień bliźniaka. Uczniowie i nauczyciele mieli za zadanie ubrać się tak samo bądź bardzo podobnie z inną osobą, zwyciężyli: Wiktor Kalita, Jakub Obratański, Mikołaj Snochowski, Kacper Larecki i Michał Podlaski, z kl. 5 b.
Czwartek – dzień postaci z bajki/filmu/gry, zwyciężyli: Dominika Fąfara i Jan Banasik, kl. VII b.
Piątek – dzień bez plecaka. Uczniowie przyszli na lekcje bez plecaka, zastąpili go
w jakiś nietypowy i ciekawy sposób, zwyciężyła: Patrycja Kochanowska, kl. V a.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i kreatywne pomysły.
Akcja została zorganizowana przez pedagoga szkolnego- Katarzynę Jończyk
i psychologa szkolnego- Karolinę Ruzik.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza’’, organizowaną przez Towarzystwo NASZ DOM w Warszawie. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się poza własną rodziną. Zbiórka monet trwała od listopada 2023 roku do marca 2024 roku. Uczniowie zbierali monety do specjalnie przygotowanych skarbonek. Udało się zebrać 348,98 zł. na ul. St. Żuka i 110,33 zł. na ul. Szkolnej, środki zostały przesłane organizatorowi akcji.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za każdy grosik i wszystkim zaangażowanym w akcję „Góra Grosza”.
Opiekunowie SU: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda, K. Jończyk
26.04.2024r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyła się XIX edycja Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Uczestniczyło w niej 146 laureatów rejonowych etapów. Wśród nich wystąpił duet z naszego oddziału przedszkolnego - Amelia Dorsz i Amelia Dyk z grupy "Promyczki". Dziewczynki zajęły III miejsce w kategorii Pieśń - zespoły. Serdecznie gratulujemy naszym małym artystkom oraz opiekunowi Pani Dominice Wróbel i życzymy dalszych sukcesów!!!
23 kwietnia 2024 r. w budynku przy ul. Szkolnej 52, zaś 26 kwietnia 2024 r. w budynku przy ul. Żuka 3 odbyły się uroczystości szkolne dotyczące majowych rocznic patriotycznych.
W budynku na Szkolnej uczniowie klas V – VIII pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Kulety i Jolanty Sobczyńskiej przygotowali akademię, podczas której przybliżyli znaczenie święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię poprowadzili uczniowie: Norbert Jańczyk, Filip Kaniowski, Zofia Nowak, Aleksandra Raczyńska oraz Wiktoria Kądziela. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem utworów przygotowanych na tę okoliczność.
W budynku na Żuka uczniowie klas IV pod kierunkiem nauczycieli: Kingi Zaborowskiej i Iwony Zając przygotowali apel, podczas którego zaakcentowali nie tylko rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale również nawiązali do 1 Maja – Święto Pracy, 2 Maja – Dzień Flagi oraz 18 Maja – 80 rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino. Akademię poprowadzili uczniowie: Basia Nowak, Krzysztof Krawiec.
Programy słowno – muzyczne przybliżyły ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Były okazją do pielęgnowania patriotyzmu oraz cenną lekcją historii.
Gratulujemy Gabrieli Trawińskiej oraz Anastazji Karbownik - uczennicom klasy VII b udziału w finale Wojewódzkiego Konkursu Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych.
Gabriela Trawińska zdobyła 2 miejsce w województwie, natomiast Anastazja Karbownik wyróżnienie.
11 kwietnia 2024 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach finał IV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa świętokrzyskiego.
Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego.
Uczennice przeszły III etapy. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu (G. Trawińska - 90%, A. Karbownik - 87%). II etap polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej. Tematem przewodnim była ochrona środowiska z uwzględnieniem zagadnienia "Recykling - odzyskaj - korzystaj”. Uczestnicy trzeciego etapu konkursu wykonali budowlę architektoniczną niemieckiego obszaru językowego. Budowla musiała być wykonanaz surowców wtórnych. Następnie uczestniczki musiały omówić elementy w języku niemieckim. Drugim zadaniem w finale konkursu była autoprezentacja w języku obcym (zainteresowania, szkoła, rodzina, czas wolny).
Konkurs „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz może być uwzględniony przez dyrektorów szkół jako szczególne osiągnięcie oraz wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Uczennice wykazały się nie tylko bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, ale również niesamowitą kreatywnością, odwagą - przezwyciężając stres i obawę przed występami publicznymi. Gratulujemy dziewczynkom fantastycznych pomysłów, wspaniale wykonanych prac budowli, a przede wszystkim znajomości języka niemieckiego.
Opiekun konkursu - nauczyciel języka niemieckiego Katarzyna Kuleta
4 kwietnia 2024 r.w naszej szkole odbył się pokaz filmowy pt. "Magiczny Globus". Był to pełnometrażowy film animowany z piękną grafiką przeznaczony na ekrany sferyczne. Film opowiadał przygodę małej Mii podczas wakacji. Jej dziadek wyjaśniał jej jak Ziemia obiega Słońce oraz dlaczego mamy 4 pory roku, a jej wujek Edmund posiadał magiczny globus, który mógł zniweczyć naturalny cykl ruchu Ziemi. Wstępna prezentacja przed projekcją głównego materiału filmowego dotyczyła ciekawostek na temat kosmosu i tego co nas otacza. Głównym celem było przybliżenie młodzieży i dzieciom informacji na temat działania teleskopu Hublea i głównej soczewki oraz przybliżenie wielkości Układu Słonecznego w kosmosie zrozumiale w różnych skalach.
27 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się apel wielkanocny. Uczniowie klas I - IV przedstawili tradycje i zwyczaje wielkanocne oraz krótkie inscenizacje i wiosenno-wielkanocne piosenki. Mali artyści i ich starsi koledzy w strojach zajączków, dyngusiarzy, pani Wiosny oraz galowych recytowali wiersze i wprowadzali widownię w nastrój nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Społeczność naszej szkoły bardzo czynnie włączyła się w akcję charytatywną „WIELKOPOSTNE PORZĄDKI”. To akcja odbywająca się w okresie przed świętami Wielkanocnymi, polega na zbiórce artykułów chemii gospodarczej. Wszystkie zebrane rzeczy w dniu 22.03.2024 r. przekazaliśmy dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy. Bardzo dziękujemy, za zaangażowanie i mamy nadzieję, że to zbiórka stanie się już tradycją w naszej szkole.
21 marca 2024 r. pożegnaliśmy sezon zimowy, a powitaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę. Uroczystość powitania wiosny rozpoczęła się od Apelu z okazji Światowego Dnia Poezji przygotowanego przez uczennice koła bibliotecznego pod nadzorem nauczyciela bibliotekarza. Po apelu nastąpiło przedstawienie tradycji wiosennych oraz zagadek, w których dzieci miały okazję wykazać się wiedzą o nadchodzącej porze roku. Wiosennego akcentu dodał ekspresyjny pokaz mody wiosennej oraz pokaz „pomocnych opakowań” – które zastąpiły plecaki szkolne. Mimo wielu atrakcji najbardziej wyczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer i wyniesienie Marzanny nad wodę.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i liczne zaangażowanie.
Opiekunowie wydarzenia: B. Kądziela, A. Matynia, E. Pietrusiewicz.
20.03.2024r. w naszej szkole odbył się XIX Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Wydarzenie organizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Udział w nim wzięli uczniowie placówek z terenu powiatu koneckiego. Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca:
Kategoria Pieśń – Soliści
Przedszkola:
Wiktoria Kądziela II miejsce
Szkoły Podstawowe – klasy I-IV:
Karina Bors - wyróżnienie
Kategoria Pieśń – Zespoły
Przedszkola:
Amelia Dorsz i Amela Dyk I miejsce
Szkoły Podstawowe – klasy I-IV:
Wiktoria Bryk i Iga Lisiewicz - wyróżnienie
Szkoły Podstawowe – klasy V-VIII:
Patrycja Grzelka i Amelia Kabała III miejsce
Kategoria Poezja
Przedszkola:
Stanisław Kot II miejsce
Szkoły Podstawowe – klasy I-IV:
Emilia Cabaj II miejsce
Szkoły Podstawowe – klasy V-VIII:
Kacper Nowak III miejsce
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Miło nam poinformować, że uczennice klasy 7b Anastazja Karbownik oraz Gabriela Trawińska zostały zakawalifikowane do finału wojewódzkiego konkursu z języka niemieckiego ,,Ökomode -ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Opiekunem konkursu jest nauczyciel języka niemieckiego- Katarzyna Kuleta. Uczennice przeszły już II etapy. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu (G.Trawińska - 90%, A. Karbownik - 87%). II etap polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej. Tematem przewodnim była ochrona środowiska z uwzględnieniem zagadnienia "Recykling - odzyskaj - korzystaj”. Finał odbędzie się 11 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach. Uczennice mają za zadanie przygotować budowlę architektoniczną niemieckiego obszaru językowego. Budowla musi być wykonana z surowców wtórnych. Następnie uczestniczki muszą omówić elementy w języku niemieckim. Drugim zadaniem w finale konkursu jest autoprezentacja w języku obcym. Honorowy patronat nad konkursem stanowi Prezydent Miasta Kielce, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wojewoda Świętokrzyski oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Zadaniem konkursu jest promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym jest rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego.
Gratulujemy uczennicom i trzymamy kciuki.
22 marca 2024 r. dla uczniów klas V- VIII odbyły się dwa spotkania z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Końskich. Głównym celem spotkania była edukacja w zakresie zdrowia i profilaktyki uzależnień. Pierwsza prelekcja była skierowana do dzieci klas V-VI druga do uczniów klas VII-VIII. Podczas spotkań przedstawiciel Sanepidu, Pan Marcin Szyposzyński omówił negatywne skutki zażywania substancji psychoaktywnych, głownie e - papierosów oraz szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień od nikotyny. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.
Pedagog szkolny - Katarzyna Jończyk
Dnia 13 marca 2024 r. uczniowie klas VIb, VIa, VIIb, VIIIa wraz z opiekunami - K. Rachuną, A. Gawrońską, I. Habierą, I. Szarf, J. Chmielewską, K. Jończyk, wybrali się do Basenów Tropikalnych Binkowski Resort w Kielcach. Młodzi ludzie zgodnie bawili się na zjeżdżalniach i w części rekreacyjnej oraz spędzali miło czas w jacuzzi. Miłym akcentem dla wszystkich, było wyrażenie opinii innych uczestników basenów, na temat samodyscypliny i kultury dzieci. Po trzech godzinach wypoczynku, zadowoleni uczniowie wybrali się w podróż powrotną do szkoły.
Organizator wyjazdu: Katarzyna Rachuna
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca. Jego zadaniem jest uhonorowanie wszystkich pracujących nad dykcją, wymową i poprawnym wysławianiem się. Jest to także dobra okazja, by zwrócić uwagę na mowę naszych najbliższych, zwłaszcza dzieci. Ważne jest także rozpowszechnienie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji i diagnozy osobom z zaburzeniami mowy.
Z okazji tego dnia w naszej szkole został zorganizowany konkurs dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 – 3 pt:. „Łamańce językowe”. Zadaniem przedszkolaków jak i uczniów klas I było samodzielne przygotowanie pracy plastycznej, na której znalazły się ulubione przez nich głoski. Uczniowie klas II – IV mieli za zadanie przygotować krótki łamaniec językowy w formie wierszyka lub rymowanki.
Prace dzieci oceniało jury w składzie: I. Kłosek, J. Lisiewicz, R. Ptaszek, któremu serdecznie dziękujemy. Wszystkie wykonane prace zostały umieszczone na wystawie, aby inni mogli je podziwiać.
W konkursie przyznano następujące miejsca:
I miejsce:
Norbert Bors kl. 0a, Wiktoria Kądziela kl. 0a, Mikołaj Kij kl. IIIa
II miejsce:
Małgorzata Milczarek kl. 0a, Anna Piecyk kl. IVa
III miejsce:
Anastazja Urbańczyk kl. 0b
Uczniowie, którzy znaleźli się na podium oprócz nagród książkowych
i słodkich upominków wygrali bilet do kina Helios. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia. Zwycięzcą gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach szkolnych.
Organizator:
Angelika Matynia - logopeda
28 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie przy ulicy Szkolnej 52, odbyła się prelekcja z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Końskich na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Powyższe wystąpienie skierowane było do uczniów klas V-VIII. Młodzież uwrażliwiona została na przemoc rówieśniczą, cyberprzemoc, przejawy demoralizacji i zagrożenie nią. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali przedstawionych informacji.
Katarzyna Jończyk
Pedagog szkolny
Informujemy, że od dnia 1 marca do 31 marca 2024 roku trwa rekrutacja dzieci do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Dokumentacja szkoły/Rekrutacja uczniów.