Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, który obchodzony jest 2 października był inspiracją do tego, aby cały miesiąc poświęcić na edukację w tym obszarze. Przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne w klasach I – IV promujące profilaktykę przeciwdziałania przemocy. Uświadomiono uczniów jak negatywne skutki może nieść przemoc oraz jak reagować w sytuacjach kiedy stosowana jest przemoc. Podsumowaniem działań był konkurs plastyczny pod hasłem „Przemocy mówię NIE”, którego celem było eliminowanie zachowań agresywnych. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy dotyczącej przeciwdziałania przemocy.
Laureaci konkursu:
I miejsce: Jakub Pluta – klasa I b
Marcel Pluta – klasa I b
Nikodem Rudalski – klasa I b
Gabriela Jończyk – klasa I b
II miejsce: Paula Prasał – klasa II a
Milena Urban – klasa II a
III miejsce: Marcel Musiałczyk – klasa II a
Nadia Węgrecka – klasa II a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i włożony wysiłek w wykonanie prac.
Barbara Kądziela – pedagog szkolny
27 października 2023 roku, podczas obchodów tego wydarzenia uczniowie klas V- VIII pochwalili się swoją kolekcją ulubionych maskotek przyniesionych z domu. Przy okazji, w bardzo dobrym nastroju, opisywali przeżycia wewnętrzne towarzyszące im w tym dniu. Ich pupile zajęły miejsce w ławkach i pracowały razem ze swoimi właścicielami. W bibliotece szkolnej, w czasie przerw oraz lekcji bibliotecznych czytaliśmy wspólnie książkę o Kubusiu Puchatku. Wydarzenie to miało na celu promowanie przyjaźni i wspólne spędzanie czasu.
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Samorząd Uczniowski w dniu 30.10.2023 r. w ramach akcji „Szkoła pamięta”, porządkował na cmentarzu parafialnym kilka opuszczonych grobów oraz odwiedził groby Nieznanych Żołnierzy. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pracowitością podczas prac porządkowych na cmentarzu.
Opiekun SU: Katarzyna Jończyk
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego po raz pierwszy odbył się w naszej szkole „Bal Wszystkich Świętych” dla najmłodszych uczniów. Tego dnia dzieci przebrały się za anioły lub ulubionych świętych, by celebrować Wigilię Wszystkich Świętych. Dzieci z ogromną radością przybyły na wydarzenie pięknie przebrane z przekonaniem „że taki mały, taki duży, może świętym być”. Gościem specjalnym był ks. Proboszcz Dariusz Stańczyk, któremu serdecznie dziękujemy za modlitwę i wspaniałą zabawę. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu tak pięknych strojów. Szczególne podziękowania za współpracę i wielką życzliwość dla Pani Katarzyny Krawiec i Pani Karoliny Michałowkiej. Nad dobrą zabawą i bezpieczeństwem uczniów czuwali: opiekunowie SU – B. Kądziela, A. Matynia, M. Świeboda oraz J. Lisiewicz, E. Pietrusiewicz, K. Ruzik.
W tym roku szkolnym kontynuujemy przygodę z Laboratorium Przyszłości. W czasie gdy nasi najmłodsi podopieczni korzystają podczas różnych zajęć z gogli, uczniowie klas V mieli możliwość poznać „od kuchni” drukarkę 3D, gdyż odwiedziło nas Mobilne Laboratorium Przyszłości. Pani prowadząca warsztaty podzieliła się z nami wiedzą na temat budowy drukarki, zasady jej działania, oraz zastosowaniu druku w różnych dziedzinach życia. Szeroki wachlarz przywiezionych gotowych już wydruków wywarł na uczniach ogromne wrażenie. W trakcie omawiania zagadnień związanych z drukarką, odpowiedzi na liczne pytania stawiane przez dzieci drukowały się czterolistne koniczynki, które każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie przystąpiła do projektu BohaterON. BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma na celu sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą. Patronat honorowy nad projektem pełnią: Minister Edukacji i Nauki, Piotr Mazurek-Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Partnerem Merytorycznym jest Instytut Pamięci Narodowej. Chętni uczniowie wraz z nauczycielem dokonali wpisu na portalu https://wpis.dumnizpowstancow.pl/ W ten sposób wyraziliśmy uznanie i pamięć Powstańcom Warszawskim.
Wybrani uczniowie mieli w dniu 17 października 2023 r. przypięte biało-czerwone kotyliony do swoich ubrań. P. Kiatarzyna Kuleta przeprowadziła w klasie VIII a lekcję pt.,, Godzina ,,W”- kampania społeczna akcji BohaterOn. Celem lekcji była dyskusja na temat spotów kampanii BohaterON – Godzina „W”. Uczniowie podczas zajęć oglądali dwa spoty kampanii „BohaterON”: Godzina „W”. Analizowali i interpretowali czas, miejsce i zachowanie bohaterów spotów. Formułowali także refleksję na temat przesłania materiałów wideo i motywacji autorów kampanii społecznej. Uczniowie zapisywali także w zeszycie emocje, kiedy patrzyli na dziewczynę lub chłopaka- bohaterów oglądanych historii. Uczniowie klasy VI a –Milena Kądziela, Kornelia Krzciuk, Filip Lis, Marianna Szuster wykonali także kartki dla powstańców, które znajdują się na korytarzu szkolnym. Klasa IV b w ramach lekcji historii wysłuchała słuchowiska pt.: " Mały - roznosiciel nadziei", z którego dowiedziała się jaką rolę w trakcie powstania pełnili harcerze. Wychowawcy klas II a, III a i III b przeprowadzili lekcję pt.” Bohaterem być kiedyś i dziś” podczas, której wysłuchały opowiadania „ Jak zostałem bohaterem”. Rozwiązywały quiz związany z opowiadaniem. Kolorowały fragmenty układanki z której powstał wspólny plakat. Klasy 0 a, 0 b, I a i I b zrealizowały lekcję pt.”Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Obejrzały przedstawienie kukiełkowe ”Niebajka o Powstaniu Warszawskim” oraz wykonały papierowe pacynki. Za pośrednictwem kampanii nauczyciele promują patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzą wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.
Rozpoczął się NABÓR WNIOSKÓW o przyznanie stypendiów dla uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych (w tym artystycznych) w województwie świętokrzyskim.
Stypendium w roku szkolnym 2023/2024 wyniesie 3 800,00 złotych.
Nabór wniosków potrwa do 15 listopada 2023 roku.
Wszelkie informacje na ten temat, w tym regulamin przyznawania stypendiów, wszelkie niezbędne wzory dokumentów wymaganych w naborze, dane kontaktowe do pracowników zespołów projektowych, można znaleźć pod adresami:
W piątek 13 października 2023 roku nasi pierwszoklasiści oficjalnie włączeni zostali do grona uczniów naszej szkoły. „Pierwszaki” przedstawiły program artystyczny przygotowany przez swoich wychowawców Renatę Ptaszek, Ilonę Pacan i Jowitę Makuch. Oprawę muzyczną przygotował Pan Piotr Zaborowski. Uczniowie zaprezentowali swoje uzdolnienia wokalne i recytatorskie. Po zakończeniu części artystycznej, przed pocztem sztandarowym uroczyście ślubowali być dobrymi Polakami. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem przez Pana Dyrektora Pawła Skowrona. Na zakończenie uroczystości przemawiali zaproszeni goście Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, Dyrektor Szkoły oraz ksiądz proboszcz Dariusz Stańczyk. Uczniowie wzorowo zdali swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyli na miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie.
Uroczystość ślubowania połączona był z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas II-IV pod opieką Pani M. Świebody, Pani B. Kądzieli i Pani A. Matyni oraz uczniowie klas V-VIII przygotowali inscenizację dla nauczycieli w podziękowaniu za trud jaki wkładają w ich edukację i wychowanie oraz złożyli życzenia na dalsze lata pracy. Uczniowie swoimi występami udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil.
Uczniowie klas III a, III b, VII a wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycielami: Małgorzatą Czarny, Grażyną Dębowską, Iwoną Habierą, Moniką Trawińską wzięli udział w jesiennej akcji „Sprzątamy dla Polski”, która odbyła się w środę 4 października w dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt i ekologii.
Celem akcji było promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Lasy Państwowe.
28 września 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Jabłka”. Była to akcja prozdrowotna, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. W tym dniu wszyscy zgromadziliśmy się na holu głównym, gdzie przewodniczący S.U. Krzysztof Krawiec przedstawił informacje dotyczące wartości odżywczych, które kryją w sobie nasze rodzime owoce jak i ciekawostki z nimi związane. Była to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Dzieci z klas I - IV tego dnia przyszły do szkoły ubrane w kolory jabłek: żółtym, zielonym
i czerwonym. Wyglądały pięknie. Nie zabrakło zabaw przepełnionych śmiechem. Na początek dzieci grały w grę terenową, gdzie zadaniem było odszukanie ukrytych 20 jabłek na terenie szkoły, następnie uczniowie
i nauczyciele rozwiązywali quiz wiedzy o jabłkach, który zaskoczył ciekawymi wiadomościami o tym owocu. Dużym wyzwaniem dla dzieci były zadania do wykonania: sudoku, krzyżówki, wykreślanki. Na koniec każdy mógł skosztować słodkich jabłuszek, które wręczali przedstawiciele S.U.
Nad całością czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda.
Opracowała Angelika Matynia
26 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na wspólnym spotkaniu. Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „imprezy co miesiąc”, „brak prac domowych”. Każdy z uczniów i nauczycieli naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwali opiekunowie S.U.: Angelika Matynia, Barbara Kądziela, Monika Świeboda, Katarzyna Słoka, Justyna Chmielewska. Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły w budynku na ul. Stanisława Żuka został uczeń klasy IV a Krzysztof Krawiec, jego zastępca Bartosz Kalita z kl. III b. W budynku na ul. Szkolnej na przewodnicząca uczniowie wybrali Igę Grzelkę uczennicę z kl. VIII a, jej zastępcą został Kacper Nowak z kl. VII b. Zwycięzcom gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska. Wszystkich uczniów klas I - VIII zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
Samorząd Uczniowski
Guten Tag! Good morning! Bon jour! Takie powitania zabrzmiały przez szkolny radiowęzeł wczesnym rankiem 26.09.2023 , kiedy to obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Również w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień w różnoraki sposób: na korytarzach zawisły plakaty wykonane przez uczniów oraz ciekawostki o Niemczech i Wielkiej Brytanii, bo języków tych krajów akurat się uczymy😊 Nad naszymi głowami ,pod sufitem unosiły się baloniki w barwach flagi niemieckiej i brytyjskiej. Wszyscy uczniowie mieli tego dnia maleńkie flagi na ubraniach z barwami swojego ulubionego kraju europejskiego.
Uroczyste obchody ubarwiły także wspaniałe kostiumy i postacie, za które uczniowie się przebrali, „ przybyły” m.in. smerfy z Belgii, Czerwony Kapturek z Niemiec prosto z baśni Braci Grimm, czy też francuska elegantka rodem z Paryża😊. Na długiej przerwie przez głośniki rozbrzmiewały piosenki z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii.
Uczniowie klas 5a i 5b obchodzili ten dzień gotując potrawy w klasie, ale w języku niemieckim. Kluczowym punktem było nazwanie składników potraw i przyborów kuchennych po niemiecku. Zespoły przyrządziły pyszne hamburgery, gofry, tosty, sałatki i smaczne kanapki. Pod względem językowym i kulinarnym wszystko się udało wyśmienicie!
Europejski Dzień Języków Obcych 2023 był dla nas świetną okazją, aby przekonać się, że warto uczyć się języka obcego, aby móc poznawać inne kultury, kuchnię czy swobodnie podróżować.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W roku 2023 odsłoną dwunastego Narodowego Czytania została powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.
Po raz kolejny reprezentacja szkoły w osobach: Paweł Skowron – dyrektor szkoły, Iwona Kłosek – wicedyrektor szkoły, Alicja Dziuba – bibliotekarz, Iga Grzelka – uczennica, Michała Bryk – uczeń, czynnie uczestniczyła w wydarzeniu organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Gowarczowie. Na widowni zasiedli uczniowie klasy VIII a naszej szkoły. Dnia 8 września 2023 roku wszyscy wspólnie, wcielając się w role czytanej powieści przyłączyliśmy do akcji. Podczas czytania spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole” czy podczas pracy w polu. Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.
Dyrekcja szkoły informuje, że rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się 4 września o godzinie 8:00 mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie uczniowie z budynku przy ul. St. Żuka przejadą autobusami do szkoły. Uczniowie z budynku przy ul. Szkolnej przejdą pieszo z opiekunami. O godzinie 9:00 uczniowie spotkają się w salach gimnastycznych. Po części oficjalnej przejdą wraz z wychowawcami do swoich klas. Uczniowie w dniu 4 września będą odbierać podręczniki i ćwiczenia ze szkoły. Prosimy o zabranie plecaków lub torebek. Dowóz dnia 4 września zgodnie z grafikiem zamieszczonym poniżej. Odwozy około godziny 10:15.
Wyniki z przedmiotów egzaminacyjnych:
Wyniki procentowe w klasach ósmych:
Język polski: 8a – 43%; 8b – 53%; 8c – 44%
Matematyka: 8a – 53%; 8b – 46%; 8c – 49%
Język angielski: 8a – 54%, 8b – 67%; 8c – 61%
Wszystkim uczniom GRATULUJEMY uzyskania powyższych osiągnięć.
Szczególne gratulacje składamy:
NATALII KOCHANOWSKIEJ – Absolwentce z klasy 8c
ZUZANNIE SZCZEŚNIAK – Absolwentce z klasy 8c
ŁUKASZAWI GWARDECKIEMU – Absolwentowi z klasy 8b
MIŁOSZOWI PRASAŁOWI – Absolwentowi z klasy 8c
MARTYNIE KOT – Absolwentce z klasy 8a
Uzyskali oni najwyższe wyniki w szkole ze wszystkich trzech przedmiotów. Łącznie z trzech przedmiotów można było uzyskać 125 pkt (100%) – Natalia otrzymała 109 pkt (87%), Zuzia 108 pkt (86%), Łukasz 107 pkt (85%), Miłosz 103 pkt (82%), Martyna 102 pkt (81%)
Powodzenia i życzenia sukcesów w nowych szkołach przekazujemy wszystkim Absolwentom!
OSIĄGNIĘCIA Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2023 ROKU W NASZEJ SZKOLE
Wysokie wyniki z egzaminu z JĘZYKA POLSKIEGO, 75% i więcej, uzyskali uczniowie
Wysokie wyniki z egzaminu z MATEMATYKI, 75% i więcej, uzyskali uczniowie:
Wysokie wyniki z egzaminu z JĘZYKA ANGIELSKIEGO/NIEMIECKIEGO, 75% i więcej, uzyskali uczniowie
21 czerwca 2023 r. Nadleśnictwo Barycz w ramach akcji edukacyjno- promocyjnej doposażyło naszą Szkołę Podstawową przy ul. Szkolnej 52 w Gowarczowie w sprzęt ogrodowy. Będzie on wspaniałym elementem zajęć na „świeżym powietrzu”, które odbywać się będą w ramach projektu: „Lekcje pod chmurką” realizowanego podczas lekcji geografii, biologii oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno- pedagogicznej o charakterze terapeutycznym. Mamy nadzieję, że te zajęcia będą cieszyły się ogromną popularnością, sprawią uczniom dużo radości, będą elementem nauki przez doświadczenie, które może wpłynąć na wzrost motywacji do nauki. Zajęcia w terenie dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych wzmacnią efekt terapeutyczny prowadzonych zajęć.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA
Od listopada zaczęliśmy przygodę z drukarką 3D – po procesie samokształcenia koordynatorów jesteśmy gotowi do pracy z kolejnym sprzętem zakupionym w ramach projektu. Jest to proces bardzo złożony i długotrwały.
Na zajęciach informatyki uczniowie klas V-VIII mieli możliwość zapoznać się z budową sprzętu, kalibracją drukarki, ładowaniem filamentu. Na zajęciach z poszczególnymi klasami wykonano wydruk próbny, żeby uczniowie zobaczyli jak pracuje drukarka. Sama praca drukarki wywołała niesamowite emocje wśród uczniów. W kolejnym etapie uczniowie klas V-VIII poznali program Tinkercad – darmową i łatwa w użyciu aplikacja do tworzenia modeli 3D. Każdy z uczniów przy pomocy nauczyciela założył własne konto i miał możliwość wykazać się w projektowaniu własnego modelu przestrzennego. Jedni używali gotowych elementów inni konstruowali własne wizje. Powstawały projekty medali, breloków do kluczy, budynków oraz bardziej ambitne – np. pojazdy. Po zaprojektowaniu modeli 3D czas na przygotowanie modelu do wydruku. Slicer – to oprogramowanie, które umożliwia import modelu i przygotowanie go do druku 3D - innymi słowy jest to narzędzie pośrednie, które przekształca model 3D w coś, co może „odczytać” nasza drukarka.
Nadszedł czas na drukowanie. Proces jest długotrwały ale było warto. Pilnie śledziliśmy powstawanie kolejnych warstw i z niecierpliwością czekaliśmy na efekty końcowe. A ponieważ w myśl przysłowia w miarę jedzenia apetyt rośnie – będziemy kontynuować przygodę z drukarką po wakacjach a nasze pracę będą coraz ciekawsze.
W tym samym czasie nasi najmłodsi podopieczni przedszkolaki i klasy 0-IV mieli możliwość korzystać z gogli. Emocje towarzyszące tym lekcjom są nie do opisania.
Dnia 02.06.2023 r. grupa uczniów z klas ósmych wraz z opiekunem Panią Izabelą Szarf uczestniczyła w warsztatach językowych sfinansowanych ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Młodzieżowego na lata 2022-2023.
Uczniowie klas ósmych ze szkół powiatu koneckiego spotkali się w „Dworku” w Korytkowie z nauczycielami języków obcych II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich oraz uczniami z tegoż liceum, którzy podczas konferencji przybliżyli młodszym koleżankom i kolegom pojęcie dwujęzyczności i przedstawili im korzyści wynikające ze znajomości języków obcych. Uczniowie wzięli także udział w językowej grze terenowej i bieganym dyktandzie „Laufdiktat”.
2 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyły się spotkania z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Końskich - st. asystentem ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej panem Marcinem Szyposzyńskim na temat substancji uzależniających, palenia tytoniu i spożywania napoi energetycznych. Uczniowie z klas V- VIII z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji oraz uzyskali odpowiedź na zadawane pytania.
Pedagog szkolny