Dokumentacja szkoły

SZKOŁY  PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W GOWARCZOWIE

na lata 2019 - 2024 /wyciąg z dokumentu/

MOTTO

„(...) Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę,

sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe.

Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego,

dlatego szuka, czasem burzliwie szuka,

prawdziwych wartości i ceni tych ludzi,

którzy ich nauczają i według nich żyją. (...)”

Misja Szkoły – „Szkoła Przyjazna Dla Ucznia”

Obraz Szkoły jaką pragniemy stworzyć wspólnie z młodzieżą, gronem pedagogicznym, rodzicami, organem prowadzącym i wszystkimi pracownikami tej placówki to ideał ku któremu będziemy dążyć. To stworzenie uczniom możliwość pełnego rozwoju intelektualnego, psychicznego i fizycznego, poszanowania ich godności i wolności światopoglądowej oraz przygotowanie ich do dalszego kształcenia.

Nasza szkoła to cały zespół cech, które złożą się na:
„Szkołę Przyjazną Dla Ucznia”, a mianowicie:

• radosną,
  • bezpieczną,
  • przyjazna,
  • życzliwą,
  • integrującą,
  • samorządną,
  • sprawująca opiekę nad uczniem zdolnym i mniej zdolnym,
  • kultywująca tradycje patriotyczne,
  • tolerancyjną,
  • uczciwą,
  • promująca rzetelną pracę i przedsiębiorczość prowadzącą do stworzenia koncepcji własnego życia,
  • propagująca odpowiednią komunikację uczeń - nauczyciel, nauczyciel - rodzic, nauczyciel – nauczyciel, uczeń – uczeń,
  • z zachowaniem odpowiedniej współpracy ze środowiskiem lokalnym
  • zmierzająca do ciągłego podnoszenia osiągnięć edukacyjnych,
  • tworzenie dogodnych warunków do realizacji projektów edukacyjnych.

Wizja szkoły

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie jest szkołą która:

• chce przygotować uczniów do aktywnego i świadomego udziału
    w rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce;
  • planuje utworzenie klasy sportowej o profilu piłka nożna chłopców oraz piłka siatkowa dziewcząt;
  • oferuje atrakcyjne metody i formy nauczania;
  • zapewnia uczniom przygotowanie i pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszego kierunku kształcenia i wyboru zawodu;
  • dąży do kształtowania własnych postaw moralnych, ucząc tolerancji, serdeczności i wzajemnej pomocy;
  • dba o pozytywny wizerunek w środowisku;
  • zapewnia nowoczesną bazę dydaktyczną;
  • efektywnie współpracuje z rodzicami, włączając ich do działań opiekuńczych;
  • daje uczniom  poczucie bezpieczeństwa, zapewnia życzliwą atmosferę
    i pomoc psychologiczno – pedagogiczną.

Model Absolwenta Szkoły Podstawowej w Gowarczowie.

1. Absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie to obywatel Europy XXI wieku, który:

a) w swoim postępowaniu dąży do prawdy,

b) jest świadomy życiowej użyteczności zdobytej wiedzy i umiejętności przedmiotowych,

c) posługuje się sprawnie dwoma językami obcymi,

d) wykorzystuje najnowsze techniki multimedialne,

e) wie, gdzie szukać pomocy w rozwiązywaniu złożonych problemów,

f) jest otwarty na europejskie i światowe wartości kultury.

2. Absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie to młody obywatel, który zna historię, kulturę oraz tradycje swojego regionu i narodu.

3. Absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie to człowiek:

a) umiejący rzetelnie pracować indywidualnie i w zespole,

b) twórczo myślący,

c) umiejący skutecznie się porozumiewać,

d) umiejący stale się uczyć i doskonalić,

e) umiejący planować swoją pracę i ją organizować.

4. Absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie to człowiek tolerancyjny, dbający o bezpieczeństwo własne i innych, aktywny, ciekawy świata, uczciwy i prawy, przestrzegający prawa, kulturalny, obowiązkowy, samodzielny, promujący zdrowy styl życia, altruista.

5. Absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie to człowiek wolny, zdolny do dokonywania właściwych wyborów, życzliwie nastawiony do świata i ludzi.

Charakterystyka szkoły:

Szkoła Podstawowa w Gowarczowie  jest szkołą o strukturze organizacyjnej  z oddziałami  I –  VIII i  oddziałami  przedszkolnymi. Szkoła Podstawowa w Gowarczowie mieści się w dwóch lokalizacjach. W budynku przy ulicy Stanisława Żuka 3 odbywa się nauczanie w klasach I – V oraz oddziałach przedszkolnych. Przy ul. Szkolnej 52 zorganizowane są zajęcia dla klas VI – VIII. W placówce są łącznie 24 sale lekcyjne, w tym 2 pracownie komputerowe, 2 pracownie językowe, 3 pracownie specjalistyczne z zapleczami (fizyczno – chemiczna, matematyczna, biologiczno – przyrodnicza). Szkoła posiada dobrze wyposażoną i estetyczną bazę do prowadzenia zajęć. W większości  sal znajduje się komputer z dostępem do Internetu oraz pomoce dydaktyczne do realizacji podstawy programowej. Przy obydwu budynkach znajdują się sale gimnastyczne. Szkoła przy ul. Szkolnej oprócz pełnowymiarowej sali gimnastycznej posiada dobrze wyposażoną siłownię. Bazę lokalową wzbogacają istniejące biblioteki szkolne, świetlice, gabinety pedagoga i logopedy oraz gabinet terapii pedagogicznej.
W szkole i na zewnątrz działa monitoring. Społeczność szkolna realizuje zadania statutowe, zadania wynikające z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego. Szkoła Podstawowa posiada misję szkoły oraz wypracowany model absolwenta.
Szkoła pełni w środowisku znacząca rolę, jest nie tylko miejscem nauki dzieci i młodzieży, ale  również organizatorem lub współorganizatorem licznych akcji, przedsięwzięć i imprez o charakterze wychowawczym, opiekuńczym, a także sportowym i kulturalnym. Można wręcz powiedzieć, że współtworzy kulturalną panoramę gminy.
Szkoła pielęgnuje pamięć rocznic i świąt państwowych. Pragniemy dawać dzieciom świadectwo i uczyć współczesnego patriotyzmu. Roczny harmonogram imprez i uroczystości obejmuje ważne rocznice i święta narodowe. Nasi młodzi artyści wspólnie z nauczycielami  przygotowują okolicznościowe prezentacje słowno – muzyczne. Dbamy, aby kreacja ekspresji artystycznej uruchamiała jednocześnie uczucia patriotyczne.