Dnia 20 czerwca 2024 r. miało miejsce ostatnie w tym roku spotkanie członków Samorządu Uczniowskiego. Ale uspokajamy wszystkich - nie przestajemy działać. Na spotkaniu SU przy słodkim poczęstunku obecna była Pani wicedyrektor Iwona Kłosek, która odpowiedziała na wszystkie pytania zadane jej przez uczniów. Na zebraniu przedyskutowane zostały ważne dla uczniów kwestie, które mamy nadzieję, że pomogą ulepszyć naszą szkołę już od września.
Samorząd Uczniowski pragnie podziękować dyrekcji, nauczycielom, uczniom, obsłudze szkoły, rodzicom za wsparcie wszystkich naszych inicjatyw i działań
w roku szkolnym 2023/2024.
Opiekunowie SU: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda
W związku ze zbliżającymi się wakacjami naszych uczniów odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Końskich mł. asp. Monika Zamachowska oraz st. sierż. Bartłomiej Polewczyk. Tematem spotkania było przedstawienie zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz odpowiedzialność karna nieletnich. Policjanci zwrócili uwagę na konieczność zachowania ostrożności podczas górskich wędrówek, w tym odpowiedniego ubioru i wyposażenia, a także na unikanie nieoznakowanych tras. Podkreślili także zasady bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, przypominając o zakazie kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w omawianych zagadnieniach dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa w życiu codziennym w domu - zachowania się podczas nieobecności rodziców.
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Pedagog szkolny – Barbara Kądziela, Katarzyna Jończyk
4 czerwca 2024 r. uczniowie klasy II a wybrali się na wycieczkę po ziemi świętokrzyskiej. Pierwszym etapem wycieczki było obejrzenie jednego z najstarszych pomników przyrody „Dąb Bartek” w Zagnańsku. Następnie pojechaliśmy do Oblęgorka, gdzie uczniowie zwiedzili pałacyk słynnego pisarza Henryka Sienkiewicza oraz zapoznali się z jego życiem i twórczością. Nie zabrakło też wspaniałej zabawy podczas zwiedzania Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie uczniowie wzbogacali swoją ciekawość oraz rozbudzali samodzielne myślenie. Zapoznali się z innowacyjnymi metodami popularyzacji nauki, a także aktywnego spędzania czasu z nią. Mogli również podziwiać wspaniale zlokalizowany w rezerwacie geologicznym Amfiteatr Kadzielnia. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie barokowej świątyni: Bazyliki Katedralnej znajdującej się w centrum Kielc na „Wzgórzu Zamkowym”. Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w restauracji McDonalds.
Nad bezpieczeństwem uczniów w trakcie wycieczki czuwała wychowawczyni D.Rudalska oraz nauczyciele A. Matynia i B. Kądziela.
Wzorem lat poprzednich w roku szkolnym 2023/24 kontynuowaliśmy w naszej szkole akcję, która polegała na zbiórce plastikowych nakrętek. Celem akcji charytatywno- ekologicznej było wyrabianie nawyku segregacji odpadów oraz wsparcie dla potrzebującej ciągłej rehabilitacji Oliwki. Wspólnie udowodniliśmy, że pomoc drugiej osobie nie musi tak naprawdę nic kosztować. Wystarczy, że zaczniemy odkręcać i gromadzić nakrętki, które i tak zazwyczaj większość z nas wyrzuca do kosza. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w nasze działanie. To dzięki Waszej pomocy udało się zebrać aż 27 worków nakrętek.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami:
A Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda
Dnia 7 czerwca 2024 roku odbyło się wręczenie nagród uczniom z naszej szkoły, którzy wzięli udział w Konkursie Plastycznym dla uczniów klas 7 - 8 szkół podstawowych powiatu koneckiego pt. „Kultura i symbole krajów anglojęzycznych „ zorganizowanym przez I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. W ramach konkursu nasze uczennice wykonały prace plastyczne oraz pracę przestrzenną - filiżankę prosto z Anglii.
Nagrodzeni uczniowie:
I MIEJSCE – Aleksandra Raczyńska (klasa VII a)
III MIEJSCE – Zuzanna Sobczyńska (klasa VII a)
WYRÓŻNIENIA: Natalia Cabaj (klasa VIII a),Julia Rymarczyk (klasa VIII a)
Opiekun konkursu - nauczycielka języka angielskiego Alicja Dziuba
5 czerwca 2024 r. uczniowie klas siódmych czynnie uczestniczyli w programie „Edukacja z wojskiem”, organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Głównym celem i założeniem spotkania było podniesienie świadomości młodzieży w temacie bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenie połączyło teorię i praktykę. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzili zajęcia w sposób bardzo ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku uczniów. Mówili też o służbie wojskowej: kryteriach dostania się do wojska, roli żołnierzy i jednostek terytorialnych. Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał certyfikat.
Dnia 28 maja 2024 r. został rozstrzygnięty konkurs na film zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich. Uczennica naszej szkoły z klasy VIII a - Natalia Paliwoda, zajęła III miejsce w konkursie skierowanym do uczniów klas VII i VIII z terenu naszego powiatu.
Serdecznie gratulujemy:)
Pedagog szkolny Katarzyna Jończyk
29 maja 2024 r. w godz. 1800-2100 odbył się w naszej szkole Maraton Filmowy z okazji Dnia Dziecka, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Adresatami spotkania byli uczniowie klas V - VIII. Uczestnicy spotkania obejrzeli film pt. „Siła duch”. Pozostały czas poświęcili na wspólne zabawy ruchowe, rozmowy i spożycie smacznych przekąsek. Uczniowie przynieśli ze sobą karimaty, koce, przekąski oraz dobry humor. W takim połączeniu wieczór upłynął ciekawie i przyjemnie.
Opiekunami spotkania byli: Katarzyna Jończyk, Justyna Chmielewska,
Iwona Habiera i Milena Kuta
We wtorkowy poranek, 28 maja 2024 r. gościliśmy artystów z Filharmonii Narodowej z Warszawy. Muzycy przyjechali z programem artystycznym "Witajcie w naszej bajce" skierowanym specjalnie dla najmłodszej publiczności. Prezentowane były piosenki kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, głównie z filmu "Akademia pana Kleksa". Wystąpili: Katarzyna Andruszczyk - Gawarecka - śpiew, Daniel Feliński - śpiew (absolwent Szkoły Podstawowej w Gowarczowie), Michał Borowski - saksofon, Piotr Lusawa - fortepian. Dzieci chętnie śpiewały piosenki wspólnie z artystami i nagradzały występy gromkimi brawami.
Dnia 27 maja 2024 r. uczniowie klas Ia, Ib, wraz z opiekunami byli na wycieczce w Warszawie. Mieli okazję zobaczyć Stadion Narodowy i przejść trasą „Piłkarskie emocje”. Weszli na punkt widokowy i obejrzeli całą panoramę stadionu. Kolejnym punktem wycieczki było warszawskie ZOO i oglądanie żyjących tam zwierząt. Następnie uczniowie przybyli na Starówkę gdzie mogli zobaczyć Zamek Królewski, pomnik Syrenki i Kolumnę Zygmunta. Trochę zmęczeni piękną, ale wyczerpującą pogodą w godzinach wieczornych wrócili do domu.
Wielkie święto gowarczowskich przedszkolaków.
W piątek 17 maja 2024 r. odziały przedszkolne działające przy Szkole Podstawowej w Gowarczowie przy ul St. Żuka miały wspaniałą uroczystość nadania hymnu dla przedszkola w Gowarczowie. Wydarzenie oraz sam hymn zainicjowała i przygotowała Pani Dominika Wróbel, będąca w składzie grona pedagogicznego szkoły. Wszystkie grupy przedszkolne w formie specjalnie na tę okazję napisanych wierszyków zapoznały licznie zebranych zarówno ze swoimi grupami, opiekującymi się Paniami, dyrekcją oraz codzienną działalnością. Po energetycznym tańcu oraz prezentacji multimedialnej nastąpiło finałowe uroczyste odśpiewanie hymnu. Tekst hymnu nawiązuje do lokalnego dziedzictwa kulturowego naszej miejscowości oraz zachęca najmłodszych do poznawania i zdobywania świata. Wielkie słowa gratulacji dla występujących i twórczyni, ale i podziękowania za codzienną wkładaną pracę dla nauczycieli i pracowników padły zarówno od Pani wicedyrektor Joanny Lisiewicz jak i Pani Burmistrz Joanny Dołowskiej.
W czwartek 16 maja 2024 r. uczniowie i nauczyciele zebrali się by uczcić rocznicę urodzin Jana Pawła II, patrona Szkoły Podstawowej w Gowarczowie. Z tej okazji uczniowie klasy II i IV pod kierunkiem wychowawcy Danuty Rudalskiej i logopedy Angeliki Matynia przygotowali uroczysty apel, który celebrowała przypadająca 18 maja, 104 rocznica urodzin Karola Wojtyły. Na uroczystości nie zabrakło poruszających piosenek i wierszy. Słowa podziękowania i uznania do młodych wykonawców skierowały Panie – Burmistrz Joanna Dołowska oraz Wicedyrektor szkoły Iwona Kłosek.
13 maja 2024 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy VI a i VI b. W czasie zajęć uczestnicy zdobyli wiedzę na temat szkodliwości używek oraz jak kształtować w sobie postawy, które chronią przed podejmowaniem zachowań ryzykownych w zakresie uzależnień od substancji psychoaktywnych. Zajęcia były przeprowadzone metodą warsztatową.
Warsztaty zostały sfinansowane z środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gowarczowie.
Z okazji Dnia Kreatywności i Innowacji w klasach V – VIII w dniach 22.04 – 26.04 został zorganizowany Kreatywny Tydzień. Celem akcji było zachęcanie uczniów i nauczycieli do pobudzania wyobraźni i rozwoju twórczego myślenia. Każdego dnia uczniowie musieli wykazać się pomysłowością i kreatywnością.
Poniedziałek – z okazji Dnia Ziemi, uczniowie przyszli w ubraniach i dodatkach ręcznie robionych lub pozyskanych z drugiej ręki. Zwyciężyła: Patrycja Grzelka, kl. V a.
Wtorek – powrót do lat 90, zwyciężyła: Karolina Chmielewska, kl. VI b.
Środa – dzień bliźniaka. Uczniowie i nauczyciele mieli za zadanie ubrać się tak samo bądź bardzo podobnie z inną osobą, zwyciężyli: Wiktor Kalita, Jakub Obratański, Mikołaj Snochowski, Kacper Larecki i Michał Podlaski, z kl. 5 b.
Czwartek – dzień postaci z bajki/filmu/gry, zwyciężyli: Dominika Fąfara i Jan Banasik, kl. VII b.
Piątek – dzień bez plecaka. Uczniowie przyszli na lekcje bez plecaka, zastąpili go
w jakiś nietypowy i ciekawy sposób, zwyciężyła: Patrycja Kochanowska, kl. V a.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i kreatywne pomysły.
Akcja została zorganizowana przez pedagoga szkolnego- Katarzynę Jończyk
i psychologa szkolnego- Karolinę Ruzik.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza’’, organizowaną przez Towarzystwo NASZ DOM w Warszawie. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się poza własną rodziną. Zbiórka monet trwała od listopada 2023 roku do marca 2024 roku. Uczniowie zbierali monety do specjalnie przygotowanych skarbonek. Udało się zebrać 348,98 zł. na ul. St. Żuka i 110,33 zł. na ul. Szkolnej, środki zostały przesłane organizatorowi akcji.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za każdy grosik i wszystkim zaangażowanym w akcję „Góra Grosza”.
Opiekunowie SU: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda, K. Jończyk
26.04.2024r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyła się XIX edycja Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Uczestniczyło w niej 146 laureatów rejonowych etapów. Wśród nich wystąpił duet z naszego oddziału przedszkolnego - Amelia Dorsz i Amelia Dyk z grupy "Promyczki". Dziewczynki zajęły III miejsce w kategorii Pieśń - zespoły. Serdecznie gratulujemy naszym małym artystkom oraz opiekunowi Pani Dominice Wróbel i życzymy dalszych sukcesów!!!
23 kwietnia 2024 r. w budynku przy ul. Szkolnej 52, zaś 26 kwietnia 2024 r. w budynku przy ul. Żuka 3 odbyły się uroczystości szkolne dotyczące majowych rocznic patriotycznych.
W budynku na Szkolnej uczniowie klas V – VIII pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Kulety i Jolanty Sobczyńskiej przygotowali akademię, podczas której przybliżyli znaczenie święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię poprowadzili uczniowie: Norbert Jańczyk, Filip Kaniowski, Zofia Nowak, Aleksandra Raczyńska oraz Wiktoria Kądziela. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem utworów przygotowanych na tę okoliczność.
W budynku na Żuka uczniowie klas IV pod kierunkiem nauczycieli: Kingi Zaborowskiej i Iwony Zając przygotowali apel, podczas którego zaakcentowali nie tylko rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale również nawiązali do 1 Maja – Święto Pracy, 2 Maja – Dzień Flagi oraz 18 Maja – 80 rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino. Akademię poprowadzili uczniowie: Basia Nowak, Krzysztof Krawiec.
Programy słowno – muzyczne przybliżyły ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Były okazją do pielęgnowania patriotyzmu oraz cenną lekcją historii.
Gratulujemy Gabrieli Trawińskiej oraz Anastazji Karbownik - uczennicom klasy VII b udziału w finale Wojewódzkiego Konkursu Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych.
Gabriela Trawińska zdobyła 2 miejsce w województwie, natomiast Anastazja Karbownik wyróżnienie.
11 kwietnia 2024 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach finał IV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa świętokrzyskiego.
Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego.
Uczennice przeszły III etapy. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu (G. Trawińska - 90%, A. Karbownik - 87%). II etap polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej. Tematem przewodnim była ochrona środowiska z uwzględnieniem zagadnienia "Recykling - odzyskaj - korzystaj”. Uczestnicy trzeciego etapu konkursu wykonali budowlę architektoniczną niemieckiego obszaru językowego. Budowla musiała być wykonanaz surowców wtórnych. Następnie uczestniczki musiały omówić elementy w języku niemieckim. Drugim zadaniem w finale konkursu była autoprezentacja w języku obcym (zainteresowania, szkoła, rodzina, czas wolny).
Konkurs „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz może być uwzględniony przez dyrektorów szkół jako szczególne osiągnięcie oraz wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Uczennice wykazały się nie tylko bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, ale również niesamowitą kreatywnością, odwagą - przezwyciężając stres i obawę przed występami publicznymi. Gratulujemy dziewczynkom fantastycznych pomysłów, wspaniale wykonanych prac budowli, a przede wszystkim znajomości języka niemieckiego.
Opiekun konkursu - nauczyciel języka niemieckiego Katarzyna Kuleta