Menu

  • ŚWIĘTOKRZYSKA MINI-OLIMPIADA

    20 listopada 2024r. w naszej szkole odbyły się zawody Świętokrzyskiej  Mini-Olimpiady w Turnieju Gier i Zabaw  dla uczniów klas I-III pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W zabawach łącznie wzięło udział 36 uczniów z klas I-III. Rwalizowano w nastepujących konkurencjach : zakładanie kółek ringo na pachołki, tor przeszkód, skoki z piłką, bieg  sztafetowy. Całej imprezie sportowej towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i wspaniała zabawa.

  • WYSTAWA DINOZAURÓW

    19.11.2024 w budynku na ul. Szkolnej w pracowni nr 6 pojawiły się dinozaury! Na wystawie zorganizowanej przez szkolne koło geograficzne pod opieką pani Justyny Wołąkiewicz można było zobaczyć wiele gatunków  dinozaurów królujących w epoce  jurajskiej – np. tyranozaura, dilofozaura, tricratopsa czy sympatycznego stegozaura. Uczniowie zwiedzający wystawę mogli dowiedzieć się wielu informacji na temat tych  prehistorycznych gadów: poznali ich prawdziwe rozmiary, sposób poruszania się, odżywiania a także odkryli  ślady dinozaurów na terenie województwa świętokrzyskiego -  m.in. niedaleko Stąporkowa w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie.  Zapraszamy do odwiedzenia tego rezerwatu i przekonania się na własne oczy, że dinozaury żyły tutaj naprawdę.

  • Projekt "BohaterON - włącz historię"

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie  przystąpiła do projektu BohaterON – włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma na celu sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą. Koordynatorem projektu w szkole była Katarzyna Kuleta - nauczyciel historii.  Uczniowie wraz z nauczycielem dokonali wpisu na portalu  https://wpis.dumnizpowstancow.pl/  Uczniowie klas 7a, 7b wysyłali powstańcom kartki online, wyrażając tym samym  uznanie i pamięć  Powstańcom Warszawskim. 23 i 24 października 2024 r. przeprowadzone zostały w klasach 8a, 8b  lekcje pt. "Godzina W". Uczniowie klasy 7a wykonali wystawę kartek i pomalowanych kamieni na korytarzu szkolnym. Akcja była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków, oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną.

  • Zmiana numeru rachunku bankowego

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie zawiadamia rodziców, że od dnia 25 listopada 2024 roku ulega zmianie numer rachunku bankowego dotyczący wpłat za dożywianie i usługi dodatkowe przedszkolne.

    AKTUALNY   NUMER  RACHUNKU   BANKOWEGO

    34 9145 1109 2011 3501 2243 0004    

    Z poważaniem

    Dyrekcja szkoły

     

  • Narodowe Święto Niepodległości

    Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, jest najważniejszym z dni w polskiej tożsamości narodowej. Z tej okazji dnia 8 listopada 2024 r. w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli – Katarzyny Kulety, Justyny Wołąkiewicz  Moniki Trawińskiej, Iwony Zając i Mateusza Żyszczyńskiego przygotowali z tej okazji uroczyste akademie. Na obchodach  obecni byli  Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów Joanna Dołowska, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie Elwira Sibiga – Gärtner, uczniowie  szkoły mundurowej  ZDZ z Końskich wraz z opiekunem panią Dominiką Stefańczyk, Dyrektor Szkoły Paweł Skowron, Wicedyrektor Iwona Kłosek, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie. Akademię w budynku na Szkolnej poprowadzili uczniowie: Filip Kaniowski, Zofia Nowak, zaś narratorami w budynku na Żuka byli Krzysztof Krawiec i Julia Płuciennik. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem utworów przygotowanych na tę okoliczność. Zgromadzeni rozpoczęli uroczystość odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Poprzez wzruszający montaż muzyczno – słowny wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Uczniowie przypomnieli trudne lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Uczniowie podkreślili, że oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Tegoroczne akademie miały na celu uświadomić uczniom takie wartości jak: wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm. Programy wzbogacone zostały pięknym wykonaniem solowym i w duetach najważniejszych pieśni patriotycznych. Świetnie zaprezentowali się w tych rolach A. Karbownik i K. Nowak oraz wszyscy członkowie chóru szkolnego, którzy wprowadzili zebranych w nastrój zadumy, dostarczając wielu wzruszeń i refleksji.

  • Narodowe Święto Niepodległości

    Dyrekcja naszej szkoły, poczet sztandarowy oraz reprezentacja uczniów z Samorządów Uczniowskich wraz z opiekunami, wzięli udział 11 XI 2024 r. w lokalnych obchodach upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę.

    Program obchodów zawierał złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym przy grobie Nieznanego Żołnierza, oddanie czci Bohaterom walki o Niepodległość przy Grobie Powstańców  1863 oraz udział we Mszy Świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie. Udział w wydarzeniu miał na celu podkreślenie pamięci o historii naszego kraju oraz kultywowanie wśród młodego pokolenia wartości patriotycznych.

  • Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej „ Z Orlika Na Stadion”

    W dniach 8,9,10 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej „ Z Orlika Na Stadion” którego pierwszy etap odbył się w Bliżynie.

    Pierwszego dnia uczniowie najstarsi w kategorii U-15 (klasy VIII) rywalizowali ze szkołami z:

    Stadnickiej Woli (przegrana 0-4),

    Odrowążka (wygrana 6-1),

    Rudy Malenieckiej (wygrana 2-1),

    Bliżyna (przegrana 1-2).

    Ostatecznie nasza drużyna zajęła III miejsce.

    Następnego dnia do rozgrywek przystąpili młodsi uczniowie w kategorii U-14 (klasy VII), którzy podobnie jak starsi koledzy zajęli   III miejsce. Graliśmy z takimi drużynami jak :

    Gagatki ( przegrana 0-7, należy nadmienić że to drużyna złożona z kilku szkół),

    Stadnicka Wola (przegrana 1-3),

    PSP Końskie (wygrana 4-2).

    Ostatniego dnia do rywalizacji przystąpili uczniowie klas VI i młodsi w kategorii U-13 którzy spisali się rewelacyjnie wygrywając wszystkie swoje mecze i tym samym uzyskując awans do półfinału wojewódzkiego. Wyniki naszej drużyny:

    Gowarczów – Bliżyn (2-1)

    Gowarczów – Dziebałtów (2-1)

    Gowarczów – Stadnicka Wola ( (5-1).

    Kolejny etap (półfinał wojewódzki ) odbył się w dniu 25 października 2024 r. w Starachowicach. Rywalizowały w nim 4 drużyny, a awans do finału wojewódzkiego wywalczyły 2 najlepsze drużyny.

    Nasza drużyna mimo że nie wywalczyła awansu (zajęliśmy III miejsce) pokazała się z bardzo dobrej strony. W ostatnim meczu graliśmy z gospodarzami, drużyną ze Starachowic i wynik tego meczu  decydował kto zajmie  drugie miejsce i uzyska awans. Przegraliśmy 2-1 mimo że w drugiej połowie byliśmy drużyną lepszą, mającą więcej okazji do strzelenia bramki, ale niestety taki jest sport, że nie zawsze drużyna lepsza wygrywa. Mimo to chłopcom należały się  gorące brawa za grę i walkę do ostatniego gwizdka sędziego.

    Wyniki naszej drużyny:

    Gowarczów – Siódemka Skarżysko Kamienna ( 2-2)

    Gowarczów – Krasocin ( 1-4)

    Gowarczów – Dwunastka Starachowice ( 1-2)

    Skład naszej drużyny:

    Zych Patryk, Chmielewski Adam, Kalita Wiktor, Obratański Jakub, Owczarski Szymon, Podlaski Michał, Pluta Jakub, Wojciechowski Ksawery, Paliwoda Robert, Krawiec Krzysztof.

    Opiekun Maciej Muszyński.

  • Kwesta charytatywna

    Kwesta na rzecz Stowarzyszenia Opieki

    Paliatywno- Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej.

    Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny w ramach działań wolontariatu w dniu 01.11.2024 r. przy cmentarzu parafialnym w Gowarczowie kwestowali na rzecz Hospicjum. W tym roku do akcji kwestowania zgłosiło się 12 uczniów z klas VI- VIII.  Opiekę nad uczniami podczas kwesty pełnili opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: J. Chmielewska i K. Jończyk.

  • PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

     

     

    Z końcem października wszyscy wybierają się na groby, aby je uporządkować. 

    Dnia 29.10.2024 r. przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartłomiej Urban wraz z delegacją uczniów udali się na cmentarz parafialny w celu uporządkowania Grobu Nieznanego Żołnierza oraz Grobowca rodzinnego Szyszkowskich (niegdyś właścicieli Gowarczowa).
    Z ochotą zabrali się do pracy: pozbierali liście, zamietli nagrobek, umyli go i pozamiatali wokół grobu. Na koniec zapalili znicze. Pamiętajmy: Pamięć o żołnierzach poległych za Polskę, to nasz patriotyczny obowiązek!

    Nad przebiegiem prac oraz bezpieczeństwem uczniów czuwali opiekunowie SU: A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda.

    Delegacja uczniów kl. VI - VIII  pod nadzorem opiekunów SU: K. Jończyk i J. Chmielewskiej w  dniu 30.10.2024 r. odwiedziła na cmentarzu parafialnym lokalne miejsca pamięci by zgłębić ich historię i zapalić znicze na  grobach osób zasłużonych i cenionych w społeczności (poległych żołnierzy, kombatantów, księży, nauczycieli). Pamięć o Nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. 

  • Pamiętamy o zmarłych – wyjście na cmentarz

    Dnia 25.10.2024 r. uczniowie klas 2 a i 2 b pod opieką wychowawców udali się na cmentarz parafialny. Celem wyjścia było uczczenie pamięci zmarłych oraz zapoznanie dzieci z historią i tradycjami związanych z tym szczególnym czasem. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądają groby w tym okresie, a także poznać zwyczaje związane ze stawianiem zniczy i kwiatów.  Następnie grupa udała się pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Tam dzieci miały możliwość poznania historii związanych z walkami o wolność i niepodległość naszego kraju. Nauczyciele zwrócili uwagę na znaczenie patriotyzmu oraz pamięci o bohaterach. Uczniowie zapalili znicze, oddając hołd poległym. Cała wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, a dzieci były zaangażowane i zainteresowane omawianymi tematami. To doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

    W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole, 16 X 2024 r. dla uczniów klas VI – VIII odbyła się prelekcja na temat zdrowia psychicznego i czynników mających wpływ na zachowania dobrostanu psychicznego. Uczniowie otrzymali opracowane ulotki z niezbędnymi informacjami dotyczącymi omawianej tematyki. W ramach obchodów tego święta uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym, za co zostali nagrodzeni.

    Spotkanie przygotowała psycholog Karolina Ruzik i pedagog Katarzyna Jończyk.

  • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

    11 października 2024 r. odbyła się uroczystość, w której najmłodsi uczniowie zostali oficjalnie przyjęci do szkolnej społeczności. Była to chwila pełna wzruszeń i emocji, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Wzruszenie malowało się na twarzach bliskich, którzy z dumą obserwowali pierwszoklasistów w tak ważnym dniu. Najmłodsi z kolei, z powagą i przejęciem, składali słowa ślubowania, świadomi nowych obowiązków, które ich czekają. Ślubowanie przebiegało w podniosłej atmosferze. Każdy pierwszoklasista został symbolicznie pasowany na ucznia przez dyrektora szkoły Pana Pawła Skowrona. Uroczystość pasowania połączona była z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali Nauczycielom za ich trud i pracę jaką wkładają w wychowanie swoich podopiecznych. Akademię przygotowały wychowawcy klas pierwszych Małgorzata Czarny i Joanna Lisiewicz.

  • DEN - życzenia od Rady Rodziców

  • VIII Edycja #SprzątamyDlaPolski

    Uczniowie klasy VIII a wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w tegorocznej jesiennej edycji akcji #SprzątamyDlaPolski, która odbyła się w piątek, 4 października 2024 r. Uczniowie uporządkowali przestrzeń w pobliżu cmentarza, segregując znalezione śmieci do oddzielnych worków. Celem akcji było promowanie i rozwój postaw proekologicznych oraz dbania o przyszłość kolejnych pokoleń.

  • #ESSD2024 EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU

    27 września 2024 klasy I-III wzięły udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. To międzynarodowe święto ruchu, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). ESSD jest obchodzone zawsze w ostatni piątek września. Tego dnia wszyscy uczniowie klas I-III  brali udział w ciekawych konkurencjach i zabawach sportowych, integracyjnych z elementami współzawodnictwa, zabaw rozwijających reakcję na sygnał, a także szybkość i zwinność dzieci.

  • 26 września - Europejski Dzień Języków

    „Języki dla pokoju!” to tegoroczne hasło obchodów Europejskiego Dnia Języków zapoczątkowanego przez Radę Europy w 2001 roku.

    Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języków obcych włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków.

    26 września 2024 roku był wyjątkowo kolorowym dniem w naszej szkole. Na korytarzach pojawiły się roztańczone Hiszpanki, znani piłkarze Ligi Mistrzów, bohaterowie bajek, a nawet holenderski malarz Vincent van Gogh. Uczniowie pozdrawiali się w różnych językach i licznie gromadzili się przy „stolikach europejskich” pełnych pamiątek z podróży oraz smakołyków z różnych krajów Europy, miedzy innymi z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Anglii, Szwecji, Grecji, Francji, Hiszpanii, Włoch i oczywiście także z Polski, która w tym roku obchodziła 20 - tą rocznicę swojego wejścia do Unii Europejskiej.

    „Stoliki europejskie” przygotowały:

    w budynku przy ulicy Żuka - Pani Izabela Szarf,

    przy ulicy Szkolnej - Pani Alicja Dziuba i Pani Katarzyna Kuleta.

    Na lekcjach języka niemieckiego w klasach czwartych i piątych odbyły się lekcje kulturowe na temat historii obchodów Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie wysłuchali hymnu Unii Europejskiej - „Ody do radości” pochodzącej z IX symfonii Ludwika van Beethovena, a także poznali wiele ciekawostek dotyczących języków używanych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Na koniec przygotowali plakaty upamiętniające obchody tego dnia i udekorowali nimi korytarze naszej szkoły. Uczniowie klas ósmych natomiast poznali charakterystyczne potrawy pochodzące z krajów niemieckojęzycznych.

    Zainteresowanie uczniów zgromadzonymi pamiątkami z podróży po Europie było tak duże, że ich wystawa towarzyszyła nam jeszcze długo po zakończonych obchodach Europejskiego Dnia Języków.

  • Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

    26.09 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w XII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.  Celem konkursu  było nie tylko sprawdzenie znajomości języka ojczystego, ale też okazja by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i  wydarzeniach historycznych. Uczestnicy: Dębska Alicja, Jagiełło Nataniel, Kądziela Mateusz, Spocińska Kornelia – kl. IV a Kaniowska Gabrysia, Michalska Alicja – kl.V b, Mamla Julia, Stępniewska Blanka – kl. VI a Wojciechowski Ksawery kl. VI b,  Michałowska Milena, Świeboda Gabriela – kl. VII b, Nowak Kacper – kl. VIII b.

  • Spotkanie z przedstawicielami KRUS

    W dniu 20 września 2024 roku w szkole odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, którą przeprowadzili pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Końskich – Bożena Kowalska oraz Tomasz Kurcbart. Spotkanie było skierowane do uczniów klas I-III i miało na celu poszerzenie wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom, w których często uczestniczą dzieci. Prelegenci podkreślili, jak ważne jest unikanie zabawy w miejscach, gdzie pracują maszyny rolnicze, oraz zachowanie ostrożności przy obsłudze narzędzi i sprzętu rolniczego. Szczególny nacisk położono na rolę dorosłych w zapobieganiu wypadkom, a także na to, jak ważne jest edukowanie dzieci na temat potencjalnych zagrożeń w gospodarstwie. Pogadanka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, a także była cenną okazją do podniesienia świadomości w zakresie bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

  • Narodowe Czytanie 2024

    W poniedziałek, 9 września 2024 roku uczniowie klas VIII wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły uczestniczyli w 13. edycji Narodowego Czytania, którego celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbyło się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.

    Impreza zorganizowana została przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Gowarczowie. W wydarzeniu uczestniczyła Pani Barbara Panek, zastępca Burmistrza oraz Pan Sergiusz Gałwiaczek, sekretarz gminy. Gospodarz spotkania, dyrektor GCKiB w Gowarczowie, Pani Elwira Sibiga – Gärtner powitała zebranych i tytułem wstępu odczytała list Prezydenta RP, pod którego honorowym patronatem odbywa się ta ogólnopolska akcja.

    Prezydent Andrzej Duda napisał:

    „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski. Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.

    Scenę V i VI aktu III odczytali: Sergiusz Gałwiaczek – sekretarz Miasta i Gminy Gowarczów, reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie: Paweł Skowron – dyrektor, Iwona Kłosek – wicedyrektor, Emila Pietrusiewicz – nauczyciel bibliotekarza, uczniowie: Anastazja Karbownik, Kacper Nowak oraz Renata Pluta –  bibliotekarka GCKiB.

    Wydarzeniu towarzyszyły fragmenty muzyczne kompozycji Fryderyka Chopina w brawurowym wykonaniu Piotra Zaborowskiego – instruktora GCKiB oraz okazjonalna prezentacja multimedialna.

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

    Dyrekcja szkoły informuje, że rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 2 września o godzinie 8:15 mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie uczniowie z budynku przy ul. St. Żuka przejadą autobusami do szkoły. Uczniowie z budynku przy ul. Szkolnej przejdą pieszo z opiekunami. O godzinie 9:15 uczniowie spotkają się w salach gimnastycznych. Po części oficjalnej przejdą wraz z wychowawcami do swoich klas. Uczniowie w dniu 2 września będą odbierać podręczniki i ćwiczenia ze szkoły. Prosimy o zabranie plecaków lub torebek. Dowóz dnia 2 września zgodnie z grafikiem zamieszczonym poniżej. Odwozy około godziny 10:15.

    Grafik dowozów 02.09.2024.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Stanisława Żuka 3
    ul. Szkolna 52
  • (+48) 672 41 97
    (+48) 672 40 87

Galeria zdjęć