Tradycyjnie jak co roku, w dniu 1 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Piękna słoneczna pogoda oraz bardzo dobre humory sprawiły, że dzień ten upłynął pod znakiem wspólnej zabawy i atrakcji na świeżym powietrzu. Oddziały przedszkolne „Promyczki” i „Żabki” pod opieką wychowawców: A. Pluty, D. Wróbel, M. Horodyskiej, I. Szlęzak oraz grupy 0 a, 0 b z wychowawcami J. Bryk, M. Świebody zorganizowały wspólny piknik w ogródku przedszkolnym oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem wysiłku w pokonywaniu konkurencji sportowych było wspólne jedzenie pizzy oraz słodki gofrowy deser.
Klasy I a, II a, II b pod opieką wychowawców: D. Rudalskiej, M. Czarny, A. Adamczyk od godziny 9:30 brały udział w zajęciach integracyjnych na świeżym powietrzu, gdzie również nie zabrakło gier i turniejów sportowych. Klasy III a, III b pod opieką R. Ptaszek, E. Jańczyk, E. Pietrusiewicz spędziły dzień leżakując na kocach w ogródku szkolnym, biwakując, grając w gry planszowe.
Klasy IV a i IV b pod opieką A. Matyni, B. Kądzieli, G. Dębowskiej rozegrały turniej gry zespołowej „Dwa ognie”, drużynę dziewcząt wspomagała wicedyrektor I. Kłosek - mecz sędziowała J. Gawrońska. Po meczu uczniowie wyszli na boisko szkolne, gdzie wspólnie brali udział w przeciąganiu liny, skokach w workach, biegu w parach z przeszkodami i wielu innych aktywnościach zachowując zasady fair - play. Na koniec nie zabrakło inicjatywy Rady Rodziców: K. Kality, E. Banasik, M. Snochowskiej, A. Kądzieli, które przygotowały dla naszych zmęczonych i spragnionych uczniów witaminowy poczęstunek w postaci owoców i orzeźwiającej lemoniady.
To był kolejny dzień, który nasi uczniowie zaliczyli do bardzo udanych.
30 maja 2023 roku uczniowie klas 5a, 5b i 7a wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii i geografii. Z olbrzymim zainteresowaniem zwiedzili wnętrza Zamku na Pieskowej Skale, zobaczyli z bliska znaną im z podręczników Maczugę Herkulesa oraz odwiedzili Jaskinię Nietoperzową - najdłuższą jaskinię na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Nasza szkoła wraz z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w ramach finansowania z Funduszu Promocji Roślin Oleistych przystąpiła do projektu „Edukacja miodowa w szkołach”. W ramach tego projektu w szkole odbyły się zajęcia dla klas O – III nt „Znaczenia pszczół w środowisku” Podczas zajęć uczniowie zapoznani zostali z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi wytwarzania miodu, poznali jego odmiany i możliwości wykorzystania. Obejrzeli również film edukacyjny dotyczący omawianej tematyki. W klasach powieszono plakaty i kalendarze promujące projekt.
19 maja 2023 r. uczniowie klas I i II oraz 25 maja 2023 r. uczniowie klas 0 wraz z opiekunami odwiedzili Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi. Przygoda w zoo zaczęła się od obejrzenia pokazu kąpieli słoni. Kolejnie uczestnicy wycieczki mieli okazję do podziwiania wielu innych gatunków zwierząt, np.: żyraf, lemurów, pingwinów, pand, rekinów czy płaszczek. Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Orientarium dzięki, którym wzbogacili wiedzę o faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej
W czwartek, 18 maja 2023r. uczniowie i nauczyciele uczcili 103 rocznicę urodzin patrona szkoły, Jana Pawła II. Z tej okazji drugoklasiści pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczysty apel. Zapoznali oni widzów z ważnymi informacjami o Karolu Wojtyle. Zaśpiewali Jego ulubione utwory muzyczne oraz przedstawili humorystyczne scenki z życia Patrona szkoły. Na uroczystości gościł ksiądz proboszcz Dariusz Stańczyk.
18 maja 2023 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne skierowane do uczniów klas szóstych naszej szkoły. Warsztaty dotyczyły tematyki profilaktyki uzależnień.
Formuła zajęć polegała na aktywnym uczestnictwie uczniów w warsztacie, samodzielnym wyciąganiu wniosków oraz wykorzystaniu procesu edukacji rówieśniczej w zmianie postaw i zachowań na konstruktywne. Zastosowane zostały zróżnicowane metody pracy m.in. prezentacja multimedialna połączona z dyskusją, burza mózgów, pogadanką i inne ćwiczenia interaktywne.
Warsztaty zostały sfinansowane z środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gowarczowie.
Po raz kolejny w naszej szkole odbyła Korespondencyjna Mini-Olimpiada Świętokrzyska w Turnieju Gier i Zabaw. W dniu 9 maja 2023r. do rywalizacji przystąpili najlepsi sportowcy z klas: I, II i III, łącznie 35 zawodników. Konkurowali oni w czterech dyscyplinach: zakładanie kółek ringo na pachołki, tor przeszkód, skoki z piłką i bieg sztafetowy. Dyscypliny te wymagały nie tylko szybkości, ale też dokładności i zwinności. Wszyscy uczestnicy starali się wypaść jak najlepiej, a rywalizacja była zacięta.
I miejsce - reprezentacja klas II
II miejsce – reprezentacja klas III
III miejsce – reprezentacja klasy I
Serdeczne gratulacje dla wszystkich młodych sportowców.
Opiekunowie turnieju: Renata Ptaszek, Agata Adamczyk, Agnieszka Kołba
28 kwietnia 2023 roku miała miejsce uroczystość nawiązująca do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV pod kierunkiem Pani Iwony Zając i Pana Mateusza Żyszczyńskiego oraz uczniowie klas V-VIII pod kierunkiem Pani Jolanty Sobczyńskiej przygotowali akademię, podczas której przybliżyli nam znaczenie tego święta. W przygotowanie uroczystości zaangażowały się także Panie Anna Arcab, Monika Trawińska, Iwona Zając, Katarzyna Kuleta. Na akademii obecni byli: Zastępca Wójta Gminy Jan Wieruszewski, Sekretarz Gminy Marzena Dziewit, Dyrektor Szkoły Paweł Skowron, Grono Pedagogiczne, młodzież. Hasłem przewodnim uroczystości były słowa umieszczone na dekoracji: ,,Ojczyzna - to my sami, to serca nasze własne!”. Akademię poprowadzili uczniowie: Iga Grzelka i Maksymilian Król oraz Blanka Stępniewska i Michał Podlaski. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie odbyła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z Konstytucją 3-Maja. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem utworów przygotowanych na tę okoliczność. Program słowno - muzyczny przybliżył ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Był okazją do pielęgnowania patriotyzmu oraz cenną lekcją historii. Mamy nadzieję, że obchody Święta 3 Maja to pogłębianie wiedzy młodzieży o kraju ojczystym i jego historii, a także rozbudzanie wśród niej poczucia odpowiedzialności za losy narodu.
W piatek, 28 kwietnia 2023 roku w Radomiu, odbył się finał XVIII Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę" Naszą szkołę reprezentowała uczennica oddziału przedszkolnego 0 a, Nela Kubka, która zdobyła pierwsze miejsce w etapie regionalnym. Tym razem konkurencja była bardzo duża i nie udało się zająć miejsca na podium, ale Nela pięknie wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy "Modlitwa polskiego dziewczęcia" Gratulujemy naszej siedmiolatce odwagi do zaprezentowania się przed tak szeroką publicznością i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Gratulujemy Martynie Kot, uczennicy klasy VIII a udziału w finale Konkursu Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych, który odbył się 21 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa świętokrzyskiego. W konkursie wzięło udział 145 uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego. Do finału zakwalifikowano 20 uczestników.
Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego. Uczestnicy trzeciego etapu konkursu wykonali na bazie ekologicznych materiałów i tekstyliów ubiór nawiązujący do mody współczesnej, w którym zaprezentowali się „na czerwonym dywanie”.
Nasza uczennica wykonała na bazie ekologicznych materiałów ubiór nawiązujący do mody współczesnej. Następnie szczegółowo omawiała poszczególne elementy garderoby w języku niemieckim oraz zaprezentowała swoją osobę (zainteresowania, szkoła, rodzina, czas wolny). Martynka wykazała się nie tylko bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, ale również niesamowitą kreatywnością, odwagą, przezwyciężając stres i obawę przed występami publicznymi.
Gratulujemy Martynie fantastycznych pomysłów, wspaniale wykonanej kreacji i znajomości języka niemieckiego.
Opiekun konkursu – nauczyciel języka niemieckiego Katarzyna Kuleta
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, czyli największe ekologiczne święto. W naszej szkole obchodziliśmy je w piątek 21 kwietnia. Z tej okazji klasy trzecie pod kierunkiem wychowawców przygotowały część artystyczną. Tematem występu było promowanie świadomości ekologicznej. Trzecioklasiści pokazali innym uczniom, że dbanie o planetę nie jest trudne. Przypomnieli także, że przyszłość Ziemi zależy od wszystkich ludzi, ponieważ każdy z nas chce żyć w pięknym, zdrowym środowisku. Pragnąc utrwalić zdobytą wiedzę uczniowie klas pierwszej i drugiej uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata pod szyldem #Sprzątamy dla Polski. Główną ideą wydarzenia jest uczyć młodych odpowiedzialności poprzez wykształcenie odpowiedniego nawyku dbania o przyrodę i poprawę stanu zieleni w swoich małych ojczyznach.
Samorząd Uczniowski oraz przedstawiciele z klas ósmych wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”, która odbyła się w piątek, 21 kwietnia na terenie całego kraju. Przedsięwzięcie organizowane było przez Stowarzyszenie „Dla Polski”. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki.
21 kwietnia 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej Nr 14 im. Jana Pawła II w Radomiu odbył się finał XVI Przeglądu Twórczości Młodzieżowej dla uczniów szkół podstawowych „Pasterz i Ojciec”. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 133 uczniów z 17 szkół z regionu radomskiego. Uczniowie rywalizowali w pięciu kategoriach konkursowych: literackiej, recytatorskiej, plastycznej, wiedzy o Janie Pawle II oraz multimedialnej, w dwóch grupach wiekowych klasy 4-6 oraz 7-8.
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
Konkurs plastyczny klasy 0-III
I miejsce: Nadia Zaremba
Wyróżnienia: Bartosz Kalita
Konkurs plastyczny klasy IV-VI
II miejsce: Zuzanna Sobczyńska
Nagrody wszystkim laureatom wręczał bp Marek Solarczyk.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
14 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole 1057 rocznicę Chrztu Polski. Święto upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wówczas książę Polan, Mieszko I wraz ze swym najbliższym otoczeniem przyjął chrzest, co dało początek procesowi chrystianizacji, zjednoczenia plemion oraz powstania państwa polskiego. Ważne jest zachowanie pamięci o przeszłości oraz budowanie szacunku dla dziedzictwa własnej narodowej kultury. Uczniowie klas VIII wykonali plakaty, które zostały wyeksponowane w sali historycznej oraz na korytarzu szkolnym. Niektórzy wykonali kotyliony, a jeszcze inni uczestniczyli w zorganizowanym z tej okazji konkursie historycznym. Zwycięzcą konkursu okazała się Anna Prus z klasy 7a, która uzyskała wynik 19 pkt (79%)
Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy przyczyniają się do kształtowania postaw patriotycznych, służą identyfikacji narodowej i kulturowej oraz wpływają na kształtowanie więzi z krajem ojczystym.
Koordynatorki – nauczyciele historii, Jolanta Sobczyńska, Katarzyna Kuleta
W dniach 4 kwietnia i 13 kwietnia 2023 roku w naszej szkole zostały zorganizowane powiatowe zawody w piłkę siatkową dziewcząt w dwóch kategoriach:
- Klasy IV-VI – IGRZYSKA DZIECI
W zawodach wzięło udział 5 szkół podstawowych z naszego regionu.
Reprezentacja SP w Gowarczowie ambitnie walczyła o każdego seta. Ostatecznie rozgrywając cztery spotkania ukończyła turniej na II miejscu.
Kolejność końcowa:
Miejsce I – SP w Dziebałtowie
Miejsce II – SP w Gowarczowie
Miejsce III – SP w Nieświniu
Miejsce IV – SP w Fałkowie
Miejsce V – SP w Radoszycach
- Klasy VII – VIII – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W zawodach dziewcząt starszych walczyły 4 szkoły podstawowe.
Poziom umiejętności starszych dziewcząt był bardzo zbliżony do siebie. Zawody zostały rozegrane systemem każdy z każdym i tutaj identycznie jak w młodszej kategorii dziewczęta naszej szkoły zajęły II miejsce.
Kolejność końcowa:
Miejsce I – SP w Dziebałtowie
Miejsce II – SP w Gowarczowie
Miejsce III – SP w Radoszycach
Miejsce IV – SP nr 1 w Końskich
„Zielona Wielkanoc do nas zawitała i wszystkim w pisankach radość rozdawała” – pod takim hasłem w tym roku w naszej szkole odbyło się wielkanocne świętowanie. W wiosenno – wielkanocnej inscenizacji uczniowie przypomnieli piękne polskie zwyczaje i tradycje, prezentując swoje talenty wokalne i aktorskie. W przedstawieniu mali aktorzy przekazali informację m. in. o malowaniu jajek, święceniu pokarmów, symbolach wielkanocnych oraz o polewaniu się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Na zakończenie uroczystości nie zabrakło oczywiście życzeń wielkanocnych złożonych przez uczniów i zaproszonych gości. Przedstawienie teatralne przygotowały: Monika Świeboda, Grażyna Dębowska, Emilia Pietrusiewicz, Barbara Kądziela, Angelika Matynia. Oprawa muzyczna: Piotr Zaborowski. Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia ,,Zielona Wielkanoc do nas zawitała i wszystkim w pisankach radość rozdawała'' - YouTube
Propagując tradycje i folklor związany ze Świętami Wielkanocnymi ogłoszono konkurs na najpiękniejsze „Jajko Wielkanocne”. Konkurs stwarzał okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia pisanek wielkanocnych. W ocenie prac pod uwagę była brana estetyka wykonania, kreatywność, walory artystyczne pracy oraz dobór materiałów użytych do wykonania pracy.
Wyniki konkursu z podziałem na kategorie wiekowe:
Oddział przedszkolny
I miejsce – Stanisław Kot – grupa „Żabki”
II miejsce – Karolina Dzięcielska – grupa O a
III miejsce – Jakub Żurawski – grupa „Promyczki”
Klasy I – II
I miejsce – Nadia Węgrecka – klasa I a
II miejsce – Wojciech Rutkowski – klasa II b
III miejsce – Adrianna Pszczółka – klasa II a
Klasy III – IV
I miejsce – Natalia Gosek – klasa III b
II miejsce – Amelia Urban – klasa III b
III miejsce – Julia Kądziela – klasa IV a
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac w głównym holu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, ul. Stanisława Żuka 3.
Organizatorzy: G. Dębowska, B. Kądziela, A. Matynia, M. Świeboda
Światowy Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Autyzm jest jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych, mimo wielu lat badań, nie udało się dotąd znaleźć jego jednoznacznej przyczyny. Autyści są wśród nas i zabarwiają świat na niebiesko, ich wewnętrzny świat może pozostać niepoznany, ale trudności zewnętrzne, z jakimi się zmagają są bardzo namacalne. Niebieski, umowny kolor autyzmu, symbolizuje niewinność, nadzieję, ale też płeć męską, bo na to zaburzenie rozwoju cierpi więcej chłopców i mężczyzn.
Nasza szkoła wzięła aktywny udział w obchodach tego dnia organizując dla wszystkich uczniów szkoły apel pt. „Jesteśmy różni, ale równie ważni”. Jego celem było propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz budowanie wrażliwości i zrozumienia dla osób dotkniętych autyzmem. Większość dzieci odbiła niebieskie ślady swoich dłoni na przygotowanym do tego celu plakacie.
Nauczyciel współorganizujacy kształcenie Samorząd Uczniowski