Dnia 14 stycznia 2025 r. w klasach 0-V odbyła się prelekcja dotycząca zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Spotkanie poprowadził sierż. sztab. Bartłomiej Polewczyk, funkcjonariusz policji, który w przystępny sposób omówił najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie korzystać z lodowisk, unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu oraz zachować ostrożność w kontaktach z obcymi osobami. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a uczniowie aktywnie uczestniczyli, zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.
To ważne, aby ferie były nie tylko radosnym czasem odpoczynku, ale przede wszystkim okresem bezpiecznym dla wszystkich dzieci.
Organizator spotkania
Barbara Kądziela – pedagog specjalny
W związku ze zmianą przewoźnika zamieszczamy aktualny grafik dowozu i odwozu uczniów od 1 stycznia 2025 roku.
Białe myśli lekkie jak puch,
niech Anioł przywieje z nieba
Otworzy skrzydłem nadziei i kolędę zaśpiewa.
Bo dzisiaj jest piękny dzień,
wszystko się rodzi na nowo,
więc w blasku tajemnych świąt
Żyjcie zdrowo i kolorowo.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2025
życzy Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie
20.12.2024
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja i współczesna rodzina. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc. Współczesna rodzina ukazana w Jasełkach, w dniu Wigilii także z utęsknieniem czekała na przyjście Jezusa.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny śpiew pastorałek i kolęd świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.
Po zakończonym spektaklu głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów, Pani Joanna Dołowska, ksiądz wikariusz Piotr Klepaczewski, wicedyrektor szkoły Pani Iwona Kłosek, dyrektor szkoły Pan Paweł Skowron, którzy podziękowali uczniom za występ oraz złożyli wszystkim życzenia świąteczne.
Jasełka przygotowały wychowawcy,nauczyciele i pracownicy oddziałów przedszkolnych i klasy VII b (M. Świeboda, A. Pluta, D. Wróbel, I. Szlęzak, J. Bryk, A. Adamczyk, K. Rachuna, K. Jończyk).
Dnia 6 grudnia 2024 r. odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim. Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była pani Katarzyna Kuleta. W konkursie wzięły udział dwie uczennice z klasy 7b - Maja Pakosz oraz Julia Śladowska. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań historią Ojczyzny i historią regionu, kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji narodu polskiego, kształtowanie właściwych wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich na przykładzie postawy ks. Kazimierza Sykulskiego, rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach, zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na konieczność zachowania pamięci o przeszłości
Wyniki konkursu : wyróżnienie: Maja Pakosz
GRATULACJE!
Uczniowie z klasy IV a pod kierunkiem pani Katarzyny Kulety przygotowali wspaniałe podsumowanie lektury pt."Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa”. Lektura bardzo spodobała się uczniom, dlatego z radością przystąpili do realizacji zadania, polegającego na przedstawieniu wybranych scen z powieści w formie makiet wykonanych w dowolnej technice plastycznej. Uczniowie wykazali się pomysłowością i talentami artystycznymi. Niektóre prace wykonane były w formie szaf, wewnątrz których pojawiły się informacje o bohaterach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z pracami, które można oglądać do stycznia 2025 r. w sali nr 24 na ulicy Żuka.
W dniu 10.12.2024 r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas VI -VIII z p. Polanem Ran – Rokickim – ratownikiem medycznym. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Głównym celem spotkania było przekazanie informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczestnicy uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej. Największą atrakcją dla dzieci były ćwiczenia praktyczne na fantomie.Na początku dzieci uważnie przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek naśladowały masaż serca. Spotkanie miało charakter praktyczny Młodzież dowiedziała się jak postępować podczas krwotoków, uszkodzenia kończyn oraz jak zrobić opatrunek osobie poszkodowanej. Ponadto korzystając z okazji utrwaliły sobie znane im już numery alarmowe służb ratowniczych. Uczestnicy tego spotkania byli bardzo aktywni podczas warsztatów wykazując się ogromną wiedzą, jednakże zadawali również wiele pytań odnośnie pracy Ratownika Medycznego. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemniej i wesołej atmosferze. Dziękujemy p. Polanowi za poświęcony czas oraz przekazania niezbędnych informacji.
6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki! Był to dzień pełen radości i świątecznej atmosfery. Uczniowie, ubrani w kolorowe czapki Mikołaja i świąteczne stroje, śpiewali piosenki dla Świętego Mikołaja.
Nie zabrakło także magicznych momentów – Święty Mikołaj odwiedził nas z workiem pełnym drobnych upominków i słodyczy, które rozdawał z uśmiechem na twarzy. Wspólna zabawa i radosne chwile sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzimy co roku 3 grudnia. Jest jednym z najważniejszych dni poświęconych zwiększeniu świadomości społecznej na temat potrzeb, praw i wyzwań, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.
Celebrowanie tego szczególnego dnia przez społeczność naszej szkoły odbyło się 5 grudnia w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich. We współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Zdzisławy i Stanisława Bytnarów w Baryczy przygotowane zostało widowisko. Licznie przybyłych gości przywitali Dyrektorzy Paweł Skowron i Jan Słuszniak. Śpiewane piosenki oraz recytowane wiersze, dotyczące tolerancji i empatii względem osób niepełnosprawnych, niosły za sobą wzruszające i pouczające treści. Na scenie zaprezentowały się również zespoły taneczne oraz Koło Logarytmiczne „Stokrotki”. Wspólne zaśpiewanie hymnu osób niepełnosprawnych „Tylko w siebie wierz” zainicjowała swoim głosem dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie - Elwira Sibiga - Gärtner. Na zakończenie na scenie od zebranych gości padło wiele ciepłych słów i podziękowań.
Po części artystycznej nastąpiła część integracyjna z poczęstunkiem, podczas której można było nawiązać nowe znajomości oraz wymienić się doświadczeniami. Animatorki z GCKiB Gowarczów wraz z młodzieżą ze Świetlicy Środowiskowej zaprosiły chętnych do warsztatów z robienia pamiątkowych zawieszek oraz malowania buziek. Atrakcją był miś niespodzianka, do którego wszyscy chętnie się przytulali i robili pamiątkowe zdjęcia.
Mamy nadzieję, że Nasze serca pozostaną pełne miłości i tolerancji dla osób niepełnosprawnych, nie tylko dziś, ale przez cały rok!
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości.
W dniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w naszej szkole przeprowadzono prelekcję dla uczniów klas I-V. Tematem spotkania były zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Podczas prelekcji omówiono, jak ważne jest budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Uczniowie dowiedzieli się, że kluczowym elementem dobrych relacji jest szanowanie drugiego człowieka i traktowanie go z godnością, niezależnie od różnic wynikających z niepełnosprawności. Zasady te mają na celu ułatwienie codziennego życia i budowanie przyjaznego otoczenia dla każdego.
Spotkanie było inspirującą lekcją empatii i wrażliwości, która przypomniała wszystkim, jak ważna jest otwartość i życzliwość w relacjach z innymi.
Organizator: pedagog specjalny – Barbara Kądziela
Dnia 27.11.2024 r. w ramach psychoedukacji rodziców, odbyła się prelekcja z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Temat prelekcji dotyczył edukacji w obszarze zagrożeń wynikających z zażywania środków zabronionych oraz problematyki dotyczącej cyberzagrożeń. Spotkanie przeprowadził mł.asp. Krzysztof Bernat, rodzice uczniów kl. VI - VIII z zainteresowaniem wsłuchiwali się informacje, które przedstawiał prowadzący.
Organizator spotkania
Katarzyna Jończyk, pedagog szkolny.
W ramach akcji Pozytywna Uwaga – listopad miesiącem chwalenia w szkole przy ul. Żuka w dniach od 18.11. do 22.11. został przeprowadzony Kolorowy Tydzień Życzliwości, mający na celu zintegrowanie uczniów klas I-V, pokazanie, że listopad może być barwny i radosny oraz że bycie życzliwym, na co dzień nie jest trudne. Każdy dzień był celebrowany w inny sposób.
Poniedziałek – uczniowie obdarowywali innych karteczkami z komplementami. Tego dnia uczniowie i nauczyciele zakładali czerwone lub różowe ubrania i dodatki.
Wtorek - uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wspólnie rozwinęli Skrzydła Mocy. Powstały one z piórek, na których każdy mógł napisać swoje trzy pozytywne cechy. Kolorem przewodnim był zielony.
Środa – z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka pod patronatem UNICEF uczniowie bliżej zapoznali się z prawami, jakie im przysługują. Na szkolnym korytarzu królował kolor niebieski.
Czwartek – Samorząd Uczniowski dostarczał pocztę życzliwości, która przez cały tydzień była zbierana do Skrzynki Życzliwości. Tego dnia uczniowie i nauczyciele zakładali ubrania lub dodatki w kolorze żółtym.
Piątek – w klasach I - V odbyły się głosowania na najżyczliwszego kolegę lub koleżankę oraz rozstrzygnięcie plebiscytu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy najżyczliwszego ucznia. Kolorem przewodnim był pomarańczowy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i kreatywne pomysły.
Organizatorzy: psycholog Karolina Ruzik, pedagog Barbara Kądziela oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Angeliką Matynią i Moniką Świebodą.
W dniach 18– 22 listopada 2024 r. uczniowie kl. VI- VIII obchodzili
Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości.
W ramach akcji przygotowanej przez Samorząd Uczniowski, pedagoga oraz psychologa, przez cały tydzień w szkole odbywał się szereg ciekawych działań.
Każdy dzień obchodziliśmy pod innym hasłem wiodącym:
18.11.2024 - poniedziałek - DZIEŃ UŚMIECHU
19.11.2024 - wtorek - DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI I OTWARTOŚCI
20.11.2024 - środa - DZIEŃ PRAW DZIECKA
21.11.2024 - czwartek - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Już po raz szósty świętowaliśmy ten dzień w naszej szkole. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli za pomocą „Poczty życzliwości” wysłać do siebie pozdrowienia czy miłe słowa. Uczniowie głosowali na najżyczliwszego nauczyciela w szkole, ten zacny tytuł przypadł Pani Justynie Wołąkiewicz.
Serdecznie gratulujemy!
19.11.2021 - piątek -DZIEŃ DOBREGO SŁOWA
Mamy nadzieję, że w naszej szkole życzliwość i tolerancja będą gościć każdego dnia, gdyż dzięki nim życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Dziekujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę:)
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z organizacją UNICEF POLSKA. 20 listopada wszyscy uczniowie ubrani byli w kolorze niebieskim. Przygotowano kącik tematyczny, w którym odbył się apel z okazji obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka. Na szczególną uwagę zasługiwał fakt, że w tym roku przypada 35 rocznica obchodów w Polsce. Prowadzący przybliżyli najważniejsze informacje o prawach dziecka - historii ich powstania, najważniejszych dokumentach stanowiących parasol chroniący życie, zdrowie i godność najmłodszych w świetle prawa. Po części oficjalnej każda klasa wzięła udział w warsztatach, których celem było stworzenie plakatu do wskazanego prawa dziecka w formie kolażu, uczniowie mieli okazję złożyć podpis pod Prawami Dziecka odbijając swoją dłoń pomalowaną niebieską farbą. Na zakończenie pompowali niebieskie balony by wspólnie bawić się i śpiewać piosenki: "Moje prawa", "Góry do góry".
Organizatorzy: opiekunowie S.U.
A. Matynia, M. Świeboda, B. Kądziela, K. Jończyk, J. Chmielewska.
Zakończyliśmy akcję zbierania karmy i artykułów dla podopiecznych przebywających w Schronisku dla Zwierząt w Różannie. Udało nam się zebrać pokaźną ilość karmy, wśród zebranych rzeczy znalazły się również legowiska, koce oraz zabawki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za tak aktywne zaangażowanie się w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących czworonogów. Podziękowania również dla opiekuna schroniska Pana W. Jarzyńskiego, który odwiedził naszych uczniów ze swoim podopiecznym (pieskiem Bruno) czym sprawił ogromną radość szczególnie naszym najmłodszym przedszkolakom.
Opiekunowie S.U.
A. Matynia, B. Kądziela, M. Świeboda, K. Jończyk, J. Chmielewska.
27 listopada 2024r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Kielcach. Wspólne obejrzeli film w którym Miś Paddington wraz ze swoją rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. Dzieci z uwaga i zaciekawieniem śledziły losy sympatycznego niedźwiadka.
Ośmioro uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII wzięło udział w konkursie logopedycznym, organizowanym przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną oraz Starostwo Powiatowe w Końskich pt.: ,,NAJBARDZIEJ SKOMPLIKOWANY ŁAMANIEC JĘZYKOWY’’. Celem konkursu było rozwijanie i upowszechnianie poprawności artykulacyjnej i dykcyjnej, bogacenie zasobu słownikowego, doskonalenie umiejętności językowych, a także promowanie wśród dzieci i młodzieży dbałości o nasz język ojczysty. Na konkurs wpłynęło 48 prac. I miejsce w konkursie w kategorii klas VI – VIII zajął Łukasz Paliwoda z kl. VIIIb, który zaprezentował zdanie: DŻDŻYSTĄ DŻUNGLĄ DWIE GŻEGŻÓŁKI WRAZ Z DŻDŻOWNICĄ CHCIAŁY PĘDZIĆ ULICĄ. Komisja Konkursowa przyznała również wyróżnienia, które otrzymał Mikołaj Kij z kl. IV a, układając zdanie: ŻABA PRZY PRZEŁĘCZY PRZYRZEKAŁA, ŻE PRZY BRZEGU MNIEJ SIĘ ZMĘCZY. Uroczystość wręczenia dyplomów oraz nagród, przez Pana Starostę Grzegorza Pieca, dyrektora poradni Pana Krzysztofa Stacherę oraz Karolinę Orłowską-Carmenate, odbyła się w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Końskich.
Koordynator konkursu – logopeda Angelika Matynia
25th November – Teddy Bear Day – 25 listopada Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy również na języku angielskim. Uczniowie klasy II b wraz z nauczycielką języka angielskiego – Olgą Kołodziejczyk, przyszły do szkoły w towarzystwie swoich ulubionych pluszaków. Chcieliśmy dobrze poznać naszych nowych „kolegów”, dlatego zajęcia zaczęliśmy od przedstawiania ich całej klasie. Dzieci wraz ze swoimi pluszakami śpiewały piosenkę po angielsku „My Teddy Bear has two eyes”, dzięki której utrwaliliśmy poznane części ciała. Drugoklasiści rozmawiali o słynnych angielskich misiach oraz malowali ich portrety Nie zabrakło oczywiście informacji o Kubusiu Puchatku - Winnie The Pooh, a także o misiu Paddingtonie. To był bardzo przyjemny dzień. Za rok znowu zaprosimy misie na naszą lekcję.
20 listopada 2024r. w naszej szkole odbyły się zawody Świętokrzyskiej Mini-Olimpiady w Turnieju Gier i Zabaw dla uczniów klas I-III pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W zabawach łącznie wzięło udział 36 uczniów z klas I-III. Rwalizowano w nastepujących konkurencjach : zakładanie kółek ringo na pachołki, tor przeszkód, skoki z piłką, bieg sztafetowy. Całej imprezie sportowej towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i wspaniała zabawa.