Menu

Godziny otwarcia biblioteki Czytelnictwo Miesiąc Bibliotek Konkursy czytelnicze Konkursy recytatorskie Imprezy NPRC

Biblioteka

Imprezy

Światowy Dzień Poezji

Apel z okazji Światowego Dnia Poezji, który odbył się 21 marca 2024r. w naszej szkole, był niezwykle wzruszający i inspirujący. Mottem  przewodnim apelu byli trzej wybitni poeci literatury dziecięcej: Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Julian Tuwim.

Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym historii ustanowienia tego święta uczniowie wygłosili własne recytacje wierszy, a nauczyciele przeczytali wylosowane wiersze wymienionych poetów. Ta różnorodność podkreśliła bogactwo literatury poetyckiej oraz umożliwiła uczniom i nauczycielom wyrażenie swojej miłości do poezji.

Niezwykle wzruszającym momentem było wykonanie przez wszystkich uczniów wiersza "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej, w interpretacji piosenkarki Sanah. Ta wspólna chwila śpiewu podkreśliła jedność społeczności szkolnej i zakończyła apel w magicznej atmosferze.

Tego dnia poezja zagościła w sercach uczniów i nauczycieli, przypominając o pięknie słowa i mocy wyrażania uczuć poprzez poezję.

 

                                                                          Organizatorzy:

                                                                          Nauczyciel bibliotekarz – Emilia Pietrusiewicz

                                                                          Członkowie Koła Bibliotecznego

  


R O K    S Z K O L N Y        2 0 2 3 / 2 0 2 4

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 2 lutego 2024r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas pierwszych na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.     Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję została przygotowana przez uczennice z koła bibliotecznego  krótka część artystyczna pt. ,,Kłótnia Wróżek’’. Uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami oraz Wróżki i Krasnale. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Pasowanie na Czytelnika – Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu LubelskimPo przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę pt. ,,Wnuczka Antykwariusza’’ od Instytutu Książki, zakładki do książek oraz list do rodziców, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Na twarzach uczniów gościły uśmiechy,  zadowolenie i  zaciekawienie. Potem nastąpiła najważniejsza część, czyli samodzielny wybór PIERWSZEJ KSIĄŻECZKI.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

                                                                                        


Na czytanie książek nie ma lepszej pory niż  długie zimowe wieczory …

  Od 4 do 15 grudnia w bibliotece szkolnej trwał kiermasz książek. Książki pochodziły z Księgarni Tuliszków i Wydawnictwa Drugi Tom, które cieszą się dużą frekwencją wśród kupujących. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki, które można było zakupić na kiermaszu to mi. literatura dla dzieci i młodzieży, słowniki, łamigłówki, kolorowanki.

Dzięki tej akcji nasza szkoła zyska możliwość rabatu do wykorzystania na dowolne gratisowe książki z oferty księgarni.

Zachęcajmy nasze dzieci do czytania, które w dobie elektroniki zeszło na drugi plan. To książka wzbogaca nasze słownictwo, poszerza świadomość o świecie, a przede wszystkim kształtuje młodego człowieka.

W przygotowanie oraz prowadzenie kiermaszu zaangażowali się uczniowie klas IV wraz z nauczycielem bibliotekarzem.

                     


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem spotkania było promowanie głośnego czytania dzieciom. Nasza noblistka Wisława Szymborska powiedziała „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Nasze czytanie rozpoczęła pani  Angelika Matynia utworem Jana Brzechwy- ,,Przygody Pchły Szachrajki’’ To sympatyczna historia o rezolutnej pchle, której sposobem na życie było robienie psot każdej napotkanej osobie. Szachrajka wywodzi w pole graczy w pchełki, oszukuje pannę Kikę podając się za nauczycielkę angielskiego i wyjada krem z rurek, za które nie płaci i wiele innych psot. Jej drobne machlojki czy szachrajstwa  długo uchodzą jej na sucho. Kłamstwo ma jednak krótkie nóżki (w przypadku pchełki nawet bardzo krótkie), więc w końcu sprawiedliwości stanie się zadość. Na zakończenie wysłuchano inscenizacji wiersza  Jana Brzechwy „Na straganie” w wykonaniu uczennic klasy IV b , a także chętny uczeń klasy III a  Igor Sarnecki przeczytał wiersz Jan Brzechwy pt. ,,Kwoka’’.

 Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

                                                                                                                  


R O K    S Z K O L N Y        2 0 2 2 / 2 0 2 3

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich | Gimnazjum  Nr 2 im. Jana Pawła II w Łosicach       

     Światowy Dzień Książki  

          i Praw Autorskich

 

Dnia 24 kwietnia w naszej  szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki.

Uczniowie należący do koła bibliotecznego  przedstawili  nam dlaczego Światowy Dzień Książki jest ważny i dlaczego powinniśmy czytać książki. Należy pamiętać, że książka wprowadza czytelnika w cudowny świat, rozwija myślenie i słownictwo, dostarcza wielu wspaniałych przeżyć.

Ogłoszono również laureatów konkursu czytelniczego klas II - III "Najlepszy znawca lektur 2022/2023"

Uczniowie nagrodzeni zostali książkami i wręczone zostały im dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

           


PASOWANIE  PIERWSZAKÓW  NA  CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

Po raz kolejny uczniowie klas pierwszych dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Dnia 25 stycznia pierwszaki uczestniczyły w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Uroczystość przygotował nauczyciel bibliotekarz. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie obejrzeli  przedstawienie  przygotowane, przez uczniów  klasy III b. Dzieci zostały powitane przez Krasnali słowami ,,Posłuchajcie drogie dzieci, czas Wam tutaj szybko zleci …W bibliotece Was witamy do zwiedzania zapraszamy!’’ Następnie zaprezentowały się takie postacie jak: Czerwony Kapturek, Kot w Butach, dwie czarodziejki.  Na zakończenie  przedstawienia zaprezentowała się KRÓLOWA KSIĄŻKA, która  zapoznała dzieci z jej prośbami.

 Uczniowie klas pierwszych pięknie się spisali, bez problemu rozpoznali poszczególne postacie bajkowe, ogadywali zagadki, a także pięknie zaśpiewali piosenkę pt. "Książki, kto książki czyta".  

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książkę ,,Pierwsze abecadło’’ od Instytutu Książki w ramach projektu ,,Mała Książka Wielki Człowiek’', zakładki, broszurki i list do rodziców.   

I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie PIERWSZEJ  KSIĄŻECZKI.  Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Życzymy pierwszakom wielu cudownych przeżyć podczas spotkań z bohaterami książek!

    


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 29 września. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Biblioteka szkolna wraz z pomocą nauczycieli zorganizowała akcję głośnego czytania klas  1 – 3. W tym roku dzieci wysłuchały pouczającej bajki pt. "Nie płacz koziołku". Przygodę Koziołka Miziołka  zaprezentowała nam Pani Dyrektor Iwona Kłosek. Książka opowiada o nieposłuszeństwie i upartości koziołka, która doprowadziła go do przerażającej przygody.  Bajki uczy nas jak ważna w życiu okazuje się przyjaźń ,,Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie’’.  Pani Grażyna Dębowska przeczytała wiersz Juliana Tuwima  pt. ,,Rzepka’’ a dzieci wcieliły się w rolę bohaterów.  Maluchy miały okazję wysłuchać różnych wierszy zaprezentowanych przez Panią logopedę Angelikę Matynia oraz wzięli udział w zabawie. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć. Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

          

      


R O K    S Z K O L N Y        2 0 2 1 / 2 0 2 2

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W poniedziałek 25 kwietnia odbyły się w naszej szkole  obchody Światowego Dnia Książki. Z  tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów do udziału w zabawie pt. „Życzenia dla książki”. Najładniejsze życzenia zostały odczytane i wszystkim uczestnikom zabawy wręczono upominki. Uczniowie klas III i IV, pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza przygotowali z tej okazji krótki apel, ukazujący walory i zalety książek.

Ogłoszono również laureatów konkursu czytelniczego klas II - III "Najlepszy znawca lektur 2021/2022"W tym roku szkolnym aż 27 uczniów klas II – III zajęło czołowe I, II, III miejsce. Uczniowie nagrodzeni zostali książkami i wręczone zostały im dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na XVII Szkolny Konkurs Czytelniczy ,, Najlepszy znawca lektur’’.

                                                                                                           

                       


PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 3 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej. Imprezę przygotował nauczyciel bibliotekarz wraz z uczniami klas IV. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, pt. ,,Urodziny Kopciuszka’’ które zabrało ich w magiczny świat baśni i bajek. Dowiedzieli się także, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Aktorami w przedstawieniu byli Kopciuszek – Julia Śladowska, Czerwony Kapturek – Marianna Szuster, Małgosia – Marlena Kot, Jaś – Igor Michałowski, Wróżka – Zofia Nowak.

Po obejrzeniu przedstawienia nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia zostały wręczone „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki.  , dzieci otrzymały  zakładki do książek oraz list do rodziców. Na twarzach uczniów gościły uśmiechy,  zadowolenie i  zaciekawienie. Potem nastąpiła najważniejsza część, czyli samodzielny wybór PIERWSZEJ KSIĄŻECZKI.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Od dziś nasza biblioteka powiększyła   grono  czytelników.

                


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo „Dzień Głośnego Czytania”. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci.  W tym roku dzieci wysłuchały pouczającej bajki pt. "Szewczyk Dratewka", opowiadającej o przygodach Szewczyka. Bohater baśni  jest odważny, zawsze chętny do pomocy i dobry. Sam jest biedny, ale chętnie dzieli się z innymi. Nie waha się, by pomóc uwięzionej przez złą czarownicę pannie.

W magiczny świat bajki przeniosła nas pani Angelika Matynia czytając uczniom klas  II i III, a dla młodszych dzieci czytali uczniowie klas IV z podziałem na role.

Na zakończenie każdy otrzymał obrazek  z postacią z bajki do pokolorowania.

                                                


R O K    S Z K O L N Y        2 0 2 0 / 2 0 2 1

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 22 lutego 2021 r.  uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci  do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki, na które dzieci czekają z wielką niecierpliwością.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, poznali przygodę uroczego żółwika Franklina w bibliotece. Bajka ta była wprowadzeniem do zapoznania się z regulaminem, rodzajami zbiorów oraz zasadami korzystania z wypożyczalni. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki. Książka  jest zaproszeniem do rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. Ważnym momentem wizyty był samodzielny wybór i wypożyczenie pierwszej książki.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo „Dzień Głośnego Czytania”. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci.  W tym roku dzieci wysłuchały pouczającej bajki pt. "Kozucha Kłamczucha", opowiadającej o sprytnej kózce, która dla zabawy i swojej wygody bezczelnie kłamała.
Połączyliśmy obchody tego święta z rozpoczęciem udziału w programie edukacyjnym i konkursie Szkolne  Przygody  z  Gangiem  Fajniaków.  Skorzystaliśmy  z  książki pod  tytułem "Gang  Fajniaków i Miasto Marzeń" i zapoznaliśmy uczniów z przygodami mieszkańców Ekozakątka. Na zakończenie każdy otrzymał naklejkę z „fajniakiem”
W magiczny świat bajek przeniosły nas pani Justyna Chmielewska i pani Angelika Matynia.
                                                                               

R O K    S Z K O L N Y        2 0 1 9 / 2 0 2 0

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 18 lutego 2020 r. w naszej szkole odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klas I a i I b do grona czytelników biblioteki.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, które zabrało ich w magiczny świat baśni i bajek. Dowiedzieli się także, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Aktorami w przedstawieniu byli  członkowie Koła Sympatyków Biblioteki Szkolnej „Woluminek” – Bąbik Maja, Deka Julia, Sobczyńska Antonina, Świeboda Martyna, Wasilewska Adrianna (krasnoludki), Gawrońska Aleksandra, Mastalerz Marta (królowa książka), Kłosek Wiktoria (księżniczka), Nowak Lena (baj), Szcześniak Zuzanna (szara godzinka), Michalska Lena (baba jaga), Piziak Kornelia (sowa), Brzeziński Cezary (rycerz), Ferenc Filip (smok), Szewczyk Kacper (szewczyk dratewka), Stanisławska Zofia (głos).

Po obejrzeniu przedstawienia nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia zostały wręczone dyplomy, dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki do książek oraz list do rodziców.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi         w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

                                              

                                            


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

25 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie, które towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy. Program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie klas piątych – członkowie koła bibliotecznego Woluminek. Przedstawili oni kilka ciekawostek dotyczących historii pluszowego misia oraz zaprezentowali rymowanki i piosenki o głównym bohaterze uroczystości. Wspaniałą zabawę zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem piosenek oraz słodkim poczęstunkiem z żelowych misi.

                         

                                                           


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

30 września 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania pod hasłem: „Czytanie z Gangiem Słodziaków”. Dzień ten jest wspaniałą okazją do wprowadzenia najmłodszych w magiczny świat książek, opowiadań i bajek. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Uczniowie klas I – III dowiedzieli się o przygodach wesołych pluszaków z książki Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków”. Na zakończenie otrzymali mini albumy na naklejki, które inspirują do wyrobienia nawyku codziennego głośnego czytania.

Akcję przygotowały: p. Barbara Kądziela, p. Grażyna Dębowska, p. Jolanta Żyszczyńska.

                                                   


R O K     S Z K O L N Y       2 0 1 8 / 2 0 1 9

III  NOC  BIBLIOTEK 

Kolejna Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem "W poszukiwaniu kapelusza".

Uczestniczki (14 dziewczynek z kółka bibliotecznego) w nocy z 7 na 8 czerwca przebywając w szkole doświadczyły wielu niespodzianek. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00  w czytelni  biblioteki szkolnej, gdzie uczestniczki ulokowały swoje przybory i zajęły miejsca do spania na przygotowanych wcześniej materacach. Po oficjalnym przywitaniu poszczególne grupy ("Kolorowa bomba" "Kluseczki" "Były sobie smerfy" "Wybuchowa mieszanka") zaprezentowały przygotowane wcześniej występy. Po któtkiej przerwie na ciasto i herbatę te same grupy wyruszyły w podróż po szkole, podróż pełną zagadek, szyfrów i zadań. Głównym celem gry literackiej było odnalezienie "zaginionego kapelusza" i odgadnięcie hasła głównego, którego części - puzzle można było uzyskać przy poszczególnych stacjach. Zadania związane były z książką Adama Bahdaja "Kapelusz za 100 tysięcy". Uczestniczki świetnie współpracowały, a emocje były ogromne. Zwyciężyła drużyna "Kolorowa bomba" uzyskując 45 pkt na 60 możliwych do zdobycia. Wszyscy uczestnicy otrzymali Patenty udziału w imprezie i symboliczne upominki. Oprócz udziału w grze literackiej dziewczynki sporządziły projekt naszego spotkania, obejrzały dwa filmy pt. "Wspaniała Gilly" "Bella i Sebastian" a także w ciemnościach harcowały po szkole, co wzbudziło niemałe emocje. O godzinie 4:00 zasnęły. Rano po śniadaniu i uporządkowaniu czytelni odebrane zostały przez rodziców.

                                                     


"MIĘDZY  BAJKĄ  A  RZECZYWISTOŚCIĄ"

PASOWANIE  PIERWSZAKÓW  NA  CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

Po raz kolejny uczniowie klas pierwszych dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Dnia 2 lutego pierwszaki uczestniczyły w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Imprezę przygotował nauczyciel bibliotekarz przy wsparciu członków Koła Sympatyków Biblioteki Szkolnej "Woluminek". Koszałek - Opałek (Emilka Kos) przyprowadził dzieci do biblioteki szkolnej, gdzie powitała je Królowa - Książka (Julia Juszyńska) Występ poprowadziły krasnale (Milena Kot, Gabrysia Petrusiewicz, Kinga Banasik) i wprowadziły dzieci w zaczarowany świat, w ktoórym nie zabrakło  baśniowych postaci tj.  Calineczki (Zuzia Gołacka), Czerwonego Kapturka (Julia Kolebuk), Wilka (Weronika Żurawska), Kopciuszka (Karina Olczyk), Kota w butach (Zuzia Kaniowska) oraz Dziewczynki z zapałkami (Natalia Arcab) Uczniowie klas pierwszych  spisali się na szóstkę, złożyli uroczyste ślubowanie i podpisali Cyrografy, zobowiązujac sie tym samym do dbania o książki. Potem nastąpiła najważniejsza część, czyli samodzielny wybór PIERWSZEJ KSIĄŻECZKI. Na koniec dzieciakom wręczono zakładki, broszury o bibliotece szkolnej oraz listy dla rodziców.

Uroczystość poprzedzono lekcją biblioteczną, podczas której pierwszaki poznały prawa i obowiaązki czytelnika, regulamin biblioteki i zasady obchodzenia się z książkami.

Życzymy pierwszakom wielu cudownych przeżyć podczas spotkań z bohaterami książek!

                                                                         


PROJEKT   CZYTELNICZY

"Z Misiem Uszatkiem przez cztery pory roku"

Projekt skierowany dla dzieci z oddziałów przedszkolnych - grupa 0 a i grupa 0 b. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z twórczością Czesława Janczarskiego, dotyczącej przygód Misia Uszatka w czasie poszczególnych pór roku, edukacja kulturalna - zasady zachowania się, dbałość o porządek, kultura słowa oraz edukacja środowiskowa - co wiemy o poszczególnych porach roku. Spotkania będą odbywać się od października do czerwca, tj. 9 spotkań. Każda grupa otrzymała postać misia, którą będzie musiała opiekować sie przez cały rok szkolny. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie dla bohatera literackiego odpowiedniego ubrania, stosownego do obowiązującej pogody oraz dekoracje wokół postaci adekwatne do trwającej pory roku.

  • Spotkanie pierwsze - 31 października - grupa 0 b, 5 listopada - grupa 0 a  
    "Jak Miś Uszatek poznał Zosię, Jacka i Anię?"
  • Spotkanie drugie - 5 listopada - grupa 0 a, 0 b  
     "Mis Uszatek -  dookoła jesień"
  • Spotkanie trzecie - 26 listopada - grupa 0 a, 0 b

          "Miś Uszatek w przedszkolu"

  • Spotkanie czwarte - 19 grudnia - grupa 0 a, 0 b  
     "Miś Uszatek - święta, bałwanek i mróz"

                          

  • Spotkanie piąte - 20 lutego  - grupa 0 a, 0 b  

           "Miś Uszatek - w pokoju u Ani"

  • Spotkanie szóste - 24 kwietnia  - grupa 0 a, 0 b  

           "Miś Uszatek - wiosna na podwórku"

  • Spotkanie siódme - 16 maja  - grupa 0 a, 0 b  

           "Miś Uszatek  w podróży"


R O K     S Z K O L N Y  2 0 1 7 / 2 0 1 8

NOC  BIBLIOTEK 2018

W nocy z 8 na 9 czerwca obchodziliśmy w bibliotece szkolnej NOC BIBLIOTEK. Podobnie jak w tamtym roku w imprezie uczestniczyły członkinie Koła Sympatyków Biblioteki Szkolnej Woluminek. W tym roku w obchodach brało udział 18 uczennic z klas czwartych, piątych i siódmych.

Głównym punktem programu była gra literacka na podstawie książki Marcina Kozioł "Skrzynia władcy Piorunów" Uczestnicy podzieleni na cztery grupy rywalizowali ze sobą w 10 zadaniach ukrytych w różnych częściach szkoły, związanych z książką i umiejętnością korzystania z warsztatu informacyjnego biblioteki. Kolejne punkty programu to wspólne obejrzenie filmów "Za niebieskimi drzwiami" i "Czerwone krzesło", czytanie najciekawszych fragmentów książki, nocne harce po szkole, nocleg w czytelni i wspólne posiłki (kolacja i śniadanie)

                                          


PROJEKT   CZYTELNICZY

"Z Krasnalem Hałabałą przez cztery pory roku"

    Projekt skierowany był dla  dzieci z oddziałów przedszkolnych - grupa 0 a i grupa 0 b. Celem projektu było zapoznanie dzieci z książką Lucyny Krzemienieckiej "Z przygód krasnala Hałabały" Projekt trwał cały rok szkolny. Podczas spotkań dziewczynki z koła bibliotecznego Woluminek czytały z podziałem na role przedszkolakom poszczególne fragmenty książki. Następnie dzieciaki odpowiadały na pytania zadawane przez bibliotekarza, śpiewały piosenki dla krasnala, recytowały wiersze, wykonywały prace plastyczne. Każda grupa otrzymała postać krasnala Hałabały. Bohater literacki zagościł w salach przedszkolnych przez cały rok szkolny, a wokół niego dzieci zamieszczały dekoracje odpowiednie do pory roku.

               


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W poniedziałek 23 kwietnia odbyły sie w naszej szkole  obchody Dnia Książki. Dzień ten uświetniliśmy tradycyjnie finałem VI Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I - III. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem "Nieznana Dorota Gellner"

Ogłoszono również laureatów konkursu czytelniczego klas II - III "Najlepszy zawca lektur 2017/2018"

                                              


DZIEŃ  TEATRU  2018

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie z klasy II a pod czujnym okiem reżyserów i scenografów (Iwona Kłosek -  nauczyciel bibliotekarz, Elżbieta Bobińska - Pluta - wychowawca klasy IIa) zaprezentowali zgromadzonym przy szkolnej scenie spektakl teatralny na podstawie bajki Janiny Porazińskiej pt. "Kozucha Kłamczucha" Premiera odbyła się  12 kwietnia.

OBSADA

Kozucha Kłamczucha – Nadia Kot

Zazulka – Zosia Korycka

Gospodyni – Iga Grzelka

Piesek Hałasek – Nikodem Muszyński, Patryk Pluta

Kotek Wąsatek – Natalia Cabaj, Lena Arcab

Wilk – Dawid Mastalerz

Miś – Arkadiusz Gierczak

Jeż – Natalia Banasik

Lis – Kinga Foryś, Lena Samson

Baj – Miłosz Bugała

Szara Godzinka – Anna Prus

Świerszczyk – Michał Bryk

Dzieci – Bartłomiej Kos, Julia Stanisławska

                  


"KŁÓTNIA  WRÓŻEK" CZYLI   NIEZWYKŁA  PRZYGODA  W  BIBLIOTECE PASOWANIE  PIERWSZAKÓW  NA  CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

W poniedziałek, 5 lutego 2018 roku nasi milusińscy uczniowie klas pierwszych zostali włączeni do grona naszej szkolnej biblioteki. Zanim to nastąpiło pierwszaki poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej, prawa i obowiązki czytelnika i zasady obchodzenia sie z książkami. Dzieci zostały powitane przez dwie wróżki (w tych rolach Kinga Karbownik i Emilka Kos), które po wykonaniu piosenki pt. "Baśnie Pana Andersena" ustapiły miejsca dwóm molom, mieszkającym pomiędzy bibliotecznymi regałami (w tych rolach Marta Juszyńska i Julia Kuleta). Mole książkowe Zwojek i Czytek poprowadziły pierwszaków przez baśniową ścieżkę, na której dzieci poznały Calineczkę (Julia Juszyńska), Jasia, Małgosię i Czarownicę (Zuzia Krupa, Ada Grzelka, Gabrysia Petrusiewicz), Śpiącą Królewnę (Natalka Arcab), Czerwonego Kapturka (Weronika Żurawska), Śnieżkę z krasnoludkiem (Zuzia Kaniowska, Milena Kot), Kopciuszka z wróżką (Natalka Pytlos i Gabrysia Bielecka) oraz Dziewczynkę z zapałkami wraz z Panią w balowej sukni (Kinga Madej, Julia Kolebuk) Uczniowie klas pierwszych pięknie się spisali, bez problemu rozpoznali poszczególne postacie bajkowe. Na zakończenie przed dzieciakami zaprezntowała się KRÓLOWA KSIĄŻKA, (Kinga Banasik) która rymowanymi wierszykami zapoznała dzieci z jej prośbami, a także nauczyła dzieciaki krótkiego wierszyka dotyczącego czasu przetrzymywania książki w domu.  Potem nastąpiło uroczyste pasowanie, wręczenie zakładek, broszur o bibliotece szkolnej, listów dla rodziców, ale przede wszystkim samodzielny wybór PIERWSZEJ  KSIĄŻECZKI.

            

               


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W piątek 24 listopada 2017 roku odbyło sie w szkole barwne widowisko z przewodnim tematem "Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś" w wykonaniu uczestniczek koła bibliotecznego WOLUMINEK. Występ miał na celu przybliżyć dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz uczniom klas pierwszych i drugich postaci znanych misiów. Tak więc na naszej scenie pojawił się Miś Uszatek, niesforny Kubuś Puchatek, roztargniony Miś Padington, miś Koralgol i wiele innych pluszowych niedźwiadków. Wierszem, śpiewem i tańcem  uczciliśmy wspólnie to radosne święto. Dzieciaki spisały się na medal i przyniosły ze sobą swoje ulubione misie, aby wspólnie zatańczyć do piosenki "Jadą, jadą mise"

                                                                                          


R O K     S Z K O L N Y      2016/2017

NOC  BIBLIOTEK

W piątek 2 czerwca 2017 roku o godzinie 18:00 członkinie Koła Sympatyków Biblioteki Szkolnej WOLUMINEK zebrały sie w bibliotece szkolnej aby świętować Noc Bibliotek. Warunkiem udziału
w imprezie było przeczytanie książki Małgorzaty Musierowicz "Kłamczucha" Głównym punktem świętowania były bowiem podchody literackie z tą właśnie książką. Wyłonione zespoły Zielonych, Czerwonych, Niebieskich i Różowych rywalizowały ze sobą w ośmiu kategoriach zadań rozmieszczonych po całej szkole. Zwyciężyły  drużyny Zielonych i Różowych zdobywając po 51  pkt. Podsumowanie zmagań i ogłoszenie zwycięzców odbyło sie po smacznej kolacji. Każda uczestniczka otrzymała Patent "Super Kłamczuchy" i drobny upominek. W programie imprezy znalazła się także prezentacja poszczególnych grup, sesja fotograficzna "Czytanie uskrzydla", projekcja filmu "Bracia Lwie Serce" a także gra planszowa Kalambury. Przed północą udaliśmy się na ciemne i kręte korytarze szkoły aby zabawić się w "chowanego". Po powrocie do czytelni, gdzie mielismy wyznaczone
i przygotowane miejsce na nocleg czytaliśmy najciekawsze fragmenty książki. O godzinie 2:00 najbardziej wytrwali zapragnęli obejrzeć jeszcze jeden film. Wybór padł na ekranizację powieści "Złodziejka książek" Jednak około godziny 4:00 zwyciężył sen. Rankiem wesoło zabraliśmy się do smażenia jajecznicy z 40 jaj i nakrycia stołu do śniadania. Około godziny 10:00 po uprzednim posprzątaniu  czytelni i korytarza przed biblioteką zakończyliśmy naszą przygodę i powróciliśmy troszkę z żalem, troszkę z entuzjazmem ale przede wszystkim w dobrym humorze do swoich domów.

Dziękujemy rodzicom za dostarczenie pyszności i zadbanie o nasze "brzuszki"

                                        

                           


Tydzień Bibliotek

W ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!” zorganizowano w naszej szkole FESTIWAL CZYTANIA klas I – III. Akcja miała na celu popularyzację książek. Codziennie, w dniach od 8 do 15 maja na ostatniej godzinie lekcyjnej nauczyciel prowadzący zajęcia czytał uczniom przez 15 minut książkę wytypowaną dla każdej klasy przez nauczyciela bibliotekarza.
Książkami opiekowali się wskazani przez wychowawców „STRAŻNICY KSIĄŻEK”
Ich zadaniem było dostarczenie książki na daną godzinę, pilnowanie czasu czytania, zaznaczanie zakładką miejsca czytania oraz odłożenie książki po czytaniu na wyznaczone miejsce przed biblioteką.

W tygodniu tym biblioteka szkolna zorganizowała równiez WYBORY KSIĄŻEK, jakie uczniowie chcieliby aby znalazły się na naszych półkach bibliotecznych. Każdy uczeń mógł zaproponować na karcie do głosowania dwa tytuły książek. Biblioteka nasza zakwalifikowała sie bowiem do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dotację w wysokości 15 ooo zł. Pod koniec maja rozpoczniemy zakupy pierwszych nowości do naszej szkolnej biblioteki.  


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W piątek 21 kwietnia odbyły sie w naszej szkole  obchody Dnia Książki. Dzień ten uświetniliśmy finałem
V Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I - III "Wierszykarnia Danuty Wawiłow"
W poprzednich latach motywem przewodnim konkursów były wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i Stanisława Jachowicza. W tegorocznym finale zaprezentowało swoje umiejętności recytatorsko - dykcyjne 23  uczestników. Poziom konkursu był wysoki. Finaliści starali sie zdobyć zaufanie jurry poprzez perfekcyjne opanowanie tekstu, prawidłową wymowę i akcent, ale także poprzez przygotowanie różnorodnych rekwizytów i  strojów. Dziękujemy uczniom, jak również rodzicom za pracę i zaangażowanie się. Tego dnia ogłosiliśmy również zwycięzców konkursu czytelniczego "Najlepszy znawca lektur klas II - III" W tym roku szkolnym aż 27 uczniów klas II - III zajęło czołowe I, II i III miejsce. Uczniowie nagrodzeni zostali książkami i wręczone zostały im dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na VI Szkolny Konkurs Recytatorski i XII Szkolny Konkurs Czytelniczy "Najlepszy znawca lektur".

                                          


Międzynarodowy Dzień Teatru

 

A w teatrze wszystko inaczej.

Tu naprawdę żyje to, na co patrzę.

Aktor, co króla gra,  wcale nie  jest za szybą ze szkła.                                          

Ta aktorka widzi mnie na pewno, chociaż jest złotowłosą królewną.

I ten Książe, piękny szalenie, jest o krok ode mnie – choć na scenie…

 

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nasza szkolna grupa teatralna "SUFLERKI" zaprezentowała uczniom i nauczycielom nietypową lekcję literatury w formie spektaklu teatralnego "Z Sienkiewiczem przez karty powieści" Występ odbył się  5 kwietnia. Zawierał informacje na temat życia i twórczości pisarza. Spektakl został nagrodzony dużymi brawami publiczności. Przedstawienie rozpoczęło się i zakończyło zaśpiewaniem piosenek w wykonaniu naszych szkolnych talentów muzycznych, Marty Juszyńskiej i Julii Kulety z klasy IV a.

OBSADA:

Maciek – Michał Kwintal

Sienkiewicz – Adam Małek

Nel – Barbara Bielecka

Staś – Wiktor Zdulski

Pan Wołodyjowski – Mateusz Deka

Kmicic – Kacper Pytlos

Król Jagiełło – Wiktoria Juszyńska

Krzyżacy – Amelia Bugała, Alicja Ptaszek

Neron – Bartłomiej Michałowski

Winicjusz – Kacper Pluta

Ligia – Paulina Arcab

Zbyszko – Bartek Borkowski

Jagienka – Joanna Partyka

Bibliotekarz – Marta Dróżdż


 Pasowanie pierwszaków na czytelników        

Dnia 26 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków
na czytelników biblioteki szkolnej
. Impreza pod nazwą "Dziwna przygoda w bibliotece" wprowadziła uczniów klas pierwszych w zaczarowany świat bajek, baśni i cudownych piosenek. Świat ten stworzyły uczennice klas starszych, członkinie Koła Sympatyków Biblioteki Szkolnej WOLUMINEK z pomocą nauczyciela bibliotekarza. Uroczystość okazała się dla dzieciaków niezwykłym wydarzeniem. Na twarzach uczniów gościły uśmiechy,  zadowolenie i  zaciekawienie. Na koniec  pierwszakom  wręczone  zostały  ulotki
o bibliotece, listy do rodziców oraz cukierki.

                                                

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Stanisława Żuka 3
    26 - 225 Gowarczów

    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • (+48) 672 41 97
    (+48) 672 40 87

Galeria zdjęć