Menu

O mnie Dzień Niepodległości 40 ROCZNICA WYBUCHU STANU WOJENNEGO

Katarzyna Kuleta

Obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego

                               

 

Drodzy uczniowie.

Zachęcam  do włączenia się w akcję „Zapal Światło Wolności”.

Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które rozbłysną w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30.

Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. 

Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Do udziału w tegorocznej akcji „Zapal Światło Wolności” zaprasza prezydent Andrzej Duda

Z okazji 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego IPN zorganizuje koncert nawiązujący do atmosfery lat 80. XX wieku. Będzie to muzyczna opowieść o jednym z najbardziej mrocznych okresów w historii PRL. W repertuarze znajdą się utwory oddające atmosferę tamtego okresu – pełną niepokoju, ale też walki o wolność. 

Koncert będzie transmitowany na żywo w TVP 1 od godz. 20.15 oraz retransmitowany w  TVP 2. Transmisje będzie dostępna także na kanale IPNtv oraz na profilu IPN na portalu Facebook.

Biuro Edukacji IPN przygotowuje również animację poświęconą stanowi wojennemu. Celem projektu jest pokazanie sprzeciwu społeczeństwa wobec próby zdławienia „Solidarności” oraz walki Polaków o wolność. Premiera animacji obędzie się 13 grudnia.

broszura_stan_wojenny_pdfonline_ver.pdf

                              

 

 

Posłuchaj piosenki „Piosenka dla córki” i obejrzyj klip. 

 

Piosenka dla córki

sł. i muz. Maciej Pietrzyk

          

 

 

 

     

 

 

 

                     Kołysanka (Sierociniec)” Jacka Kaczmarskiego.

 

 

 

 

 

 

13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością” i działalnością opozycyjną. Życie straciło co najmniej 56 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Stanisława Żuka 3
    26 - 225 Gowarczów

    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • (+48) 672 41 97
    (+48) 672 40 87

Galeria zdjęć