Menu

O mnie Dzień Niepodległości 40 ROCZNICA WYBUCHU STANU WOJENNEGO

Katarzyna Kuleta

 

Zapraszam do korzystania z   bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku.   Ekspozycja składa się z 15 plansz.

 

Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało   z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości następujące rzeczy:

Debata Ojców Niepodległości

Już 8 i 9 listopada br. zapraszamy na dwuczęściową, wyjątkową debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debata będzie miała premierę online na:

Facebooku Biura Programu „Niepodległa”,

kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz

stronie niepodlegla.gov.pl .

 

Koncert dla Niepodległej

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszam na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.

W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.

Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada 2021 r. od godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej.

 

Karty edukacyjne „Tak powstawała Niepodległa”

Karty edukacyjne to bezpłatne materiały dla dzieci i rodziców, nawiązujące do wystawy „Tak powstawała Niepodległa”.

Dziesięć zadań o różnym stopniu trudności przybliża historię Polski dwudziestolecia międzywojennego. Poszukiwania szczegółów, kręta droga do szkoły czy aktorska krzyżówka czekają na śmiałków gotowych do podjęcia wyzwań. Przygotowane zabawy ćwiczą spostrzegawczość i rozwijają. Zaproponowane tematy to także okazja do rodzinnych rozmów, o życiu pradziadków i prababć sto lat temu.

Materiały edukacyjne zostały opracowane tak, by każda z zabaw odnosiła się do jednej planszy z wystawy „Tak powstawała Niepodległa”.

Zachęcam do wspólnego jej czytania i poznawania niezwykłej historii Polski po odzyskaniu niepodległości.

 

Karty-edukacyjne-Tak-powstawala-niepodlegla.pdf

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Stanisława Żuka 3
    ul. Szkolna 52
  • (+48) 672 41 97
    (+48) 672 40 87

Galeria zdjęć