Zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dnia 13 grudnia 2021 roku zajęcia dla uczniów klas I - VIII od 20 grudnia do 9 stycznia będą odbywały sie w systemie zdalnym. Ponieważ od 23 grudnia do 1 stycznia przypada zimowa przerwa świateczna, a 7 stycznia w naszej szkole jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć lekcyjnych nauka zdalna będzie prowadzona w dniach 20 - 22 grudnia 2021 roku i 3 - 5 stycznia 2022 roku. Łącznie 6 dni.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i zerowych uczęszczają na zajęcia stacjonarne do szkoły.
Poniżej zamieszczamy grafik dowozów i odwozów dzieci z oddziałów przedszkolnych.
W piątek 10 grudnia 2021 roku w salach lekcyjnych naszej szkoły już po raz kolejny odbył się wieczorny maraton filmowy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z planem o godzinie 16:00 i trwało do godziny 20:00, a uczestniczyli w nim uczniowie klas V – VIII.Uczestnicy maratonu przynieśli ze sobą ciepłe koce, śpiwory i poduszki. Impreza była doskonałą okazją do obejrzenia ciekawych filmów, ale także do wspólnego spędzenia czasu w gronie przyjaciół i kolegów ze szkolnej ławy. Podczas imprezy wszyscy doskonale się bawili. Był to czas rozmów, żartów oraz dobrej zabawy i nikt nie marudził, gdy po zakończeniu maratonu trzeba było posprzątać salę.
Opiekunowie: wychowawcy klas
Katarzyna Słoka, Monika Trawińska
Dnia 8 grudnia 2021 roku uczniowie klas 5b oraz 7c uczestniczyli w lekcji ,,Weihnachten in Deutschland und Polen” – ,,Boże Narodzenie w Niemczech i w Polsce” prowadzonej przez gościa z Niemiec, pana Ralpha Arzt – wykładowcę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gość pojawił się w szkole na zaproszenie pani Katarzyny Kulety.
Pan Ralph Arzt przygotował prezentację multimedialną i w ciekawy sposób opowiadał o tradycjach bożonarodzeniowych w Niemczech oraz Polsce. Lekcje języka niemieckiego okazały się być bardzo interesujące oraz przebiegały w miłej atmosferze. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy mogli również zobaczyć różne akcesoria, jakie posiada każda rodzina w Niemczech w okresie świąt, co spotkało się z największym zainteresowaniem uczniów. Podczas zajęć uczniowie poczęstowali gościa swoimi wypiekami, spróbowali bożonarodzeniowych ciasteczek z Niemiec, słuchali niemieckich kolęd. Uczniowie mieli możliwość rozwijać swoje umiejętności językowe rozmawiając z prawdziwym Muttersprachlerem. Takie praktyczne zajęcia pozwalają w naturalny sposób sprawdzić swoje możliwości językowe.
Dziękujemy naszemu gościowi za ciekawe zajęcia
i mamy nadzieję na dalszą współpracę ze szkołą.
Dnia 3 grudnia 2021 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne skierowane do uczniów klas siódmych. Warsztaty dotyczyły agresji w sieci i cyberprzemocy. Formuła zajęć polegała na aktywnym uczestnictwie uczniów w zajęciach, samodzielnym wyciąganiu wniosków oraz wykorzystaniu procesu edukacji rówieśniczej w zmianie postaw i zachowań na konstruktywne. Zastosowane zostały zróżnicowane metody pracy m.in. prezentacja multimedialna połączona z dyskusją, burza mózgów, pogadanka i inne ćwiczenia interaktywne. Warsztaty zostały sfinansowane z środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Gowarczowie.
Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku szkolnym.
W poniedziałek 6 grudnia wszyscy od rana wyczekiwali niezwykłego gościa. Mikołaj przybył do nas wraz ze swoimi pomocnikami, Elfem i Śnieżynkami. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w szkole. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach zarówno uczniów jak i nauczycieli. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze. Każde dziecko złożyło obietnice, iż kolejny rok będzie grzeczne i posłuszne. Na zakończenie Święty Mikołaj wręczył dzieciom słodkie prezenty.
Dziękujemy Święty Mikołaju.
02.12.2021
Lekcje on – line w aplikacji Teams organizowane są tylko dla uczniów przebywających oficjalnie na kwarantannie, skierowanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Uczniom przebywającym na zwolnieniu lekarskim oraz nieobecnym w szkole z innych powodów niż izolacja domowa nie przysługuje nauczanie zdalne.
21 listopada już po raz trzeci obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić jak ważnymi dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Na korytarzach zawisły plakaty i przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu. W szkole było żółto i radośnie. Nauczyciele i uczniowie obdarowywani byli miłymi sentencjami. Na korytarzu, na pierwszym piętrze powstało Drzewko Życzliwości, gdzie na przygotowanych kolorowych listkach każdy napisać mógł coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli.
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu wiele szkół i przedszkoli zarówno w Polsce jak i na świecie podejmuje wspólną inicjatywę, której celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych chętnie wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski i opiekuna świetlicy, na których zapoznały się z prawami i obowiązkami dzieci, działalnością UNICEF. Oglądały filmy edukacyjne poświęcone Konwencji Praw Dzieci, wspólnie wykonały książeczkę „Moje prawa” oraz uczyły się „Piosenki o prawach dziecka”.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu BohaterON – włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma na celu sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą. Patronat honorowy nad projektem pełni Minister Edukacji i Nauki. Partnerem Merytorycznym jest Instytut Pamięci Narodowej.
W naszej szkole w ramach projektu zorganizowano następujące wydarzenia:
Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach.
Koordynatorem projektu w szkole była Pani Katarzyna Kuleta
#SzkołaDoHymnu
Dnia 10 listopada 2021 roku uczniowie naszej szkoły w różnoraki sposób uczcili 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolaki, klasy pierwsze i drugie o godzinie 11:11 uroczyście i w odświetnych strojach odśpiewali w swoich klasach "Mazurka Dąbrowskiego". Uczniowie klas II odwiedzili wraz ze swoimi wychowawcami, Panią Renatą Ptaszek i Panią Jolantą Żyszczyńską Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu paraflalnym i oddali cześć bohaterom obrony Ojczyzny. Dzieci z klas młodszych przygotowały również bardzo interesujące prace plastyczne, które wyeksponowano na korytarzach szkolnych. Uczniowie klas czwartych przygotowali pod opieką Pani Iwony Zając i Pani Jolanty Sobczyńskiej montaż słowno - muzyczny skierowany do uczniów klas III, nauczycieli, pracowników. Apel rozpoczął się zaśpiewaniem Hymnu Państwowego. Wszelkie obchody wpisały się w przystąpienie szkoły do akcji #SzkołaDoHymnu organizowanej przez MEiN.
Uczniowie naszej szkoły po ponad rocznej przerwie związanej z pandemią po raz kolejny wzięli udział w akcji charytatywnej. W dniach 31.10.2021 i 01.11.2021 przy cmentarzu parafialnym w Gowarczowie uczniowie zbierali po puszek pieniądze dla pensjonariuszy Stowarzyszenia Opieki Paliatywno – Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. W tym roku do akcji kwestowania zgłosiło się 20 uczniów z klas 7 i 8.
W piątek 29 października 2021 roku nasi pierwszoklasiści oficjalnie włączeni zostali do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszaki dzielnie się spisały prezentując swoje uzdolnienia wokalne, recytatorskie oraz taneczne. W części oficjalnej zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie poprzez symboliczne dotknięcie ramienia wielkim ołówiem. Dokonali tego Dyrektorzy szkoły, Pan Paweł Skowron i Pani Iwona Kłosek. Nie zabrakło przemówień zaproszonych gości. Pani Sekretarz Marzena Dziewit w imieniu swoim oraz Pana Wójta złożyła dzieciom życzenia wspaniałych wyników, miłej atmosfery w szkole, wielu przyjaciół oraz odniosła sie do motta dekoracji, które brzmiało "Do sukcesu nie ma windy, trzeba iść po schodach" Barwną akademię i dekoracje przygotowały panie wychowawczynie: Małgorzata Czarny i Ilona Pacan. Na koniec dzieciom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książek oraz słodyczy.
Życzymy PIERWSZAKOM radosnych dni spędzanych w naszej szkole.
Dnia 27 października 2021 roku uczniowie szkoły - członkowie Samorządu Uczniowskiego (Zuzanna Kaniowska, Kamila Sapieja, Kinga Banasik, Adrianna Grzelka, Łukasz Dańka, Bartłomiej Szlęzak w ramach akcji „#SzkołaPamięta” uporządkowali na cmentarzu parafialnym kilka opuszczonych grobów oraz odwiedzili groby Nieznanych Żołnierzy. Zapalili również znicze na grobach nauczycieli naszej szkoły, którzy w ubiegłym roku odeszli do wieczności: Śp. Pani Haliny Pisarskiej oraz Śp. Pani Haliny Goworek. Cmentarz odwiedziła również klasa IV a wraz ze swoją wychowawczynią. Celem wizyty było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pracowitością.
#Szkoła Pamięta
21 października 2021 roku odbyła się wycieczka edukacyjna młodzieży po regionie świętokrzyskim. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego i społecznego naszego regionu, kształtowanie świadomości historycznej poprzez krzewienie wiedzy na temat II wojny światowej i kultywowanie pamięci o jej ofiarach, budzenie zainteresowania historią i rozwój postaw patriotycznych.
W wycieczce udział wzięło 48 uczniów klas V – VIII oraz nauczyciele: Anna Arcab, Katarzyna Kuleta, Jolanta Sobczyńska, Monika Trawińska, Mateusz Żyszczyński.
Organizatorem wycieczki była Jolanta Sobczyńska oraz Katarzyna Kuleta.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum im. Orła Białego
w Skarżysku – Kamiennej. Zwiedzaliśmy wystawę: „Z ziemi włoskiej do Polski..” czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. Godne uwagi było 130 obiektów zgromadzonych na placu muzealnym, w tym : śmigłowiec SM – 2 oraz działo niemieckie STuG IV.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. W skład mauzoleum wchodzą obecnie: Dom Pamięci Narodowej, Sanktuarium Męczeńskich Wsi Polskich, cmentarz i mogiła ofiar pacyfikacji oraz pomnik – „Pieta Michniowska”. Mauzoleum w Michniowie jest wyjątkowym muzeum, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Budynek ma postać Domu – Chaty, składa się z segmentów zamkniętych i otwartych. Na całej długości budynku zostały wykonane przerwy w ścianach – przeszklone przegrody oddzielające od siebie poszczególne części.
„Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” – te słowa Jana Pawła II, papieża Polaka, stały się mottem utworzonego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Wąchocka. Opactwo cystersów w Wąchocku jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych romańskich założeń klasztornych w Polsce. Podczas zwiedzania wnętrza klasztoru oraz muzeum mieliśmy okazję podziwiać wiele ciekawych obrazów sakralnych, płaskorzeźb czy pięknie wykończonych rzeźb. Wiele
z tych dzieł pochodzi aż z XII wieku. Całość zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie.
Po zwiedzaniu wnętrza klasztoru udaliśmy się pod pomnik gen. Mariana Langiewicza – dyktatora Powstania Styczniowego.
Wszyscy uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Taka lekcja historii na długo zapadnie wychowankom w pamięci, a my nauczyciele mamy nadzieję, że będzie stanowić dobry punkt odniesienia w budowaniu przyszłości, przy jednoczesnym szacunku do przeszłości.
Z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Akcji Serca, oraz Dnia Ratownictwa Medycznego, gościliśmy w naszej szkole 13 października 2021 roku ratownika medycznego: pana Polana Rana Rokickiego, który przeprowadził dla uczniów klas V – VIII warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci i młodzież dowiedziały się, jak należy udzielać pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej zanim przyjedzie pogotowie. W ciekawej i przystępnej formie uczniowie dostali informacje się jak należy wezwać pomoc oraz jakie wiadomości przekazać rozmawiając z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Na fantomie ćwiczyli uciskanie klatki piersiowej, sprawdzali oddech. Zrozumieli również, jak na poszkodowanego działa koc termiczny. Były to niezwykle ważne i ciekawe zajęcia, gdyż uwrażliwiły uczniów na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, która w przyszłości być może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.
Po raz kolejny szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania organizowana przez CKiAL w Gowarczowie. Tegorocznym prezentowanym tekstem był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. We wtorek 7 września 2021 roku zaproszonych gości oraz widownię zebranych w sali kameralnej Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej powitała dyrektor Pani Elwira Sibiga-Gärtner, a Pani Małgorzata Mastalerz – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej odczytała list Prezydenta RP. Fragmenty dramatu w klimatycznej scenografii czytali: Pani Marzena Dziewit – sekretarz gminy Gowarczów, dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Gowarczowie Pan Paweł Skowron i Pani Iwona Kłosek, nauczycielka Pani Anna Arcab oraz Kinga Banasik (uczennica klasy VIII a).
AKT I / sceny I-VIII
Dulska - Marzena Dziewit
Hanka - Anna Arcab
Hesia - Kinga Banasik
Mela - Iwona Kłosek
Zbyszko - Paweł Skowron
Scenografia, realizacja foto-video: zespół CKiAL
Organizatorem konkursu było Powiatowe Centrum Kulturalno – Rekreacyjne we Włoszczowie. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, które zajęły II i III miejsce. Więcej informacji w zakładce "Konkursy"
II MIEJSCE – Marlena Kot - klasa IV a
III MIEJSCE – Martyna Kot – klasa VII a
GRATULUJEMY!
Od 6 września 2021 r. działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 12 12 12 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Dnia 9 września 2021 r. odwiedzili naszą szkolę przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Końskich. Goście przygotowali przedstawienie pt. ,,KRUSikowo’’, w którym pokazali jak być bezpiecznym w gospodarstwie domowym i rolnym. Celem przedstawienia było poszerzenie wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom, których uczestnikami są najczęściej dzieci. Przedstawienie zostało zaprezentowane dla klas pierwszych.